Miért álságos a „szerb-magyar megbékélés”?
Mint arról a portálunk beszámolt (ITT), nyom nélkül tüntette el a helyi temetkezési közvállalat az első világháborús magyar katonai temetőt Nagybecskereken, miután a városvezetés átruházta erre a vállalatra a katolikus és református temetők karbantartását.
Ehhez a szégyenteljes lépéshez a Szerb Haladó Párt és a Fidesz szövetségese, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) is asszisztált.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) 2017 óta küzd azért, hogy az első világháborúban hősi halált halt magyar katonák elpusztított sírjainak helyén legalább egy emléktábla hirdesse, hol nyugodtak a honvédek.
A VMDK a városi önkormányzathoz, a polgári jogvédőhöz és a politikai partok (közöttük a VMSZ) nagybecskereki szervezeteihez, mi több, a VMSZ-es többségű Magyar Nemzeti Tanácshoz is fordult jogos követelésével, de nem talált megértésre.
Bencsik János, a Jobbik országgyűlési képviselője a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának mai plenáris ülésén a fenti esetet is felhozta példaként,
miért tartja álságosnak a magyar kormány szerint „történelmi” szerb-magyar megbékélést.
Bencsik szerint sajnos tipikusnak számít, hogy így bánnak a magyar sírokkal és egyéb kegyhelyekkel. Ez az eset is beleillik a szerb állam magyarokkal szembeni közönyét, illetve ellenszenvét példázó lépések sorába.
Továbbá példaként említette, hogy a szerb partizánok által elkövetett 1944–45-ös etnikai tisztogatásokért a mai napig senkit sem vontak felelősségre, hiába hoztak erre vonatkozóan törvényt. Sőt, az elkobzott javak visszaszolgáltatása is nyögvenyelősen halad.
„Eközben a Fidesz helyi szövetségese,
a VMSZ minden kérdésben alárendeli magát a belgrádi központi hatalomnak,
még a Délvidék elcsatolásának ünnepnappá tételét is megszavazta – hangsúlyozta a Jobbik képviselője, aki szerint a magyar politikának is kiemelt felelőssége van abban, hogy idáig fajulhatott a helyzet:
„Orbán Viktor az oroszokkal való jó viszonyért cserébe semmiféle kritikát nem fogalmaz meg Szerbiával szemben,
semmilyen jogsértés ellen nem emeli fel a szavát és nem támaszt követelményeket Szerbia uniós csatlakozásához sem.”
Bencsik szavai szerint a Jobbik hosszú évek óta következetesen képviseli azt az álláspontot, hogy Szerbia nem sétálhat be az Európai Unióba anélkül, hogy tiszteletben tartaná a magyar érdekeket és kiszélesítené az önrendelkezés formáit.
(alfahir.hu nyomán)