São Tomé és Príncipe kakaóbabköztársasága visszavonta Koszovó elismerését
São Tomé és Príncipe az afrikai kontinens második legkisebb országa (1001 km²), lakossága mintegy 160 ezer fő. Az ország Afrika nyugati partjainál, a Guineai-öbölben, az egyenlítő mentén helyezkedik el. A lakosság jelentős részét az egykori fekete rabszolgák utódai teszik ki, rajtuk kívül kisszámú európai, félvér, illetve egy sajátos néprajzi csoport tagjai, a ngolák élnek a szigeten. Bár az éghajlat és a vulkanikus talaj kiváló lehetőségeket biztosít, az ország lakosai mégis nagyrészt mély szegénységben élnek, szinte minden téren importra szorulnak, egyetlen kivételt talán a kakaóbab jelenti az ország számára.
A sziget történelméhez hozzátartozik, hogy miután 1485-ben a portugál korona birtokba vette São Tomé szigetét, először az elűzött zsidók és fegyencek deportálására használták ki a szigetet.
A kis szigetállam vezetői nemrégiben újratárgyalták Koszovó önállóságának elismeréséről szóló döntésüket. Amely során Manuel Pinto da Costa államfő megsemmisítette az előző koalíciós hatalom 2012. márciusában hozott határozatát, melyet a hírek szerint valójában a képviselőház sohasem fogadott el.
Bár Koszovó nemzetközi elismeréséért folytatott küzdelemben São Tomé és Príncipe vezetőinek döntése nem igazán okozott jelentős törést, azonban a szerbiai lakosság nagy része előtt így felrajzolta magát a térképre a kis kakaóbabköztársaság, amelyről eddig az ország lakossága még hírből sem hallott.
(Koha Ditore és Wikipedia nyomán H. Á.)