Egyéb 

Érdekes partnerválasztások: Az RMDSZ a dél-tiroliak után az MSZP-vel kötött megállapodást

rmszd mszpEgyüttműködési megállapodást írt alá hétfőn Dél-Tirolban a kisebbségi európai polgári kezdeményezés elindításáról Richard Theinerrel, a Dél-tiroli Néppárt (SVP) elnökével és Hans Heinrich Hansennel, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnökével Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke.
Az alapító elnökök megállapodtak abban, hogy keretszabályozási csomagot készítenek elő az európai nemzetiségek védelméért (angol rövidítése: Minority SafePack), amelyet csatolnak a kisebbségi állampolgári kezdeményezés szövegéhez.

Egymillió aláírás

A német kisebbség olaszországi képviselőivel folytatott bozeni megbeszélések során arról is megállapodás született, hogy Luis Durnwalder hivatalban lévő tartományi kormányzó, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és Hans Heinrich Hansen, FUEN-elnök a kezdeményezés polgári bizottságának első három alapító tagja lesz. Céljuk, hogy négy további európai tagállam köztiszteletben álló személyiségével egészítsék ki a bizottságot, amely egymillió európai polgár támogatását kéri a kisebbségvédelmi indítványhoz. A testület áprilisban, Kolozsvárott fog megalakulni, és feladata, az európai szabályozás értelmében, a kezdeményezés benyújtása, illetve az aláírásgyűjtési kampány fenntartása lesz.

Pirkadatra újabb megállapodás, csak most épp a határon túliak ellen fellépő magyar szocialistákkal

A dokumentumot a két alapítvány elnöke, Szabó Vilmos és Markó Béla látta el kézjegyével. A felek megállapodtak abban, hogy közös rendezvényeket, konferenciákat, találkozókat szerveznek, különös tekintettel az oktatás, a tudomány és a kultúra területére.
A felek vállalták, hogy létrehoznak és működtetnek egy olyan tudományos szellemi műhelyt, amelynek keretében egyes tudományterületek elismert szakemberei külhoni magyar fórumokon tartanak előadásokat. Támogatják a magyar kulturális élet kiválóságainak határon túli fellépéseit, és szorgalmazzák az Európai Parlamentben működő frakcióközi nemzeti kisebbségi csoport munkájának határon túli bemutatását.
Szabó Vilmos, a Táncsics Mihály Alapítvány elnöke az MTI-nek elmondta: amellett, hogy az azonos politikai családhoz tartozó pártalapítványokkal kiépítették kapcsolataikat, úgy gondolták, a Táncsics-alapítvány a nemzetpolitikai kérdések szolgálója is lehetne. Ezért keresték a partnerséget a Kós Károly Akadémia Alapítvánnyal.
Markó Béla, az RMDSZ alapítványának elnöke az MTI-nek kijelentette: nem talál semmi kivetnivalót abban, hogy a néppárti RMDSZ szellemi műhelyének szánt alapítvány az MSZP alapítványával működik együtt. Az etnikai nemzeti problémáknak nincsenek ideológiai vonzatai – tette hozzá az Romániai Magyar Demokrata Szövetség volt elnöke.

DélHír kommentár: A dél-tiroli autonómia pártiak után tehát a kommunista utódpárttal, a magyar szocialistákkal kötött érdekmegállapodást az RMDSZ. Persze, ha már a Fidesz-KDNP-vel elharapódzott a viszony, akkor valahonnan igyekeznek pótolni a kieső anyagi forrásokat. Nem véletlen, hogy a két pártalapítvány között jött létre a megállapodás.

Maszol és Népszava nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések