A legmagyarabb járás, Hercegszőlős túl magyar? – Nem lesz magyar elöljáró
A legmagyarabbnak nevezett horvátországi járásban Hercegszőlősön az az abszurd helyzet állt elő, hogy a magyarságnak nem lesz elöljárója és elöljáró-helyettese sem a kisebbségi nemzetiségi kulcs jogán, míg a horvátoknak és a szerbeknek igen, mivel a magyarság relatív többséget alkot. A döntést a magyarországi szocialisták által támogatott Magyar Egyesületek Szövetsége is szentesítette.
A március 25-én megtartotta a Hercegszőlősi Járási Tanács ülését a májusi önkormányzati választások előtt, amelyen többek között hozzáigazították saját alapszabályukat a tavaly módosított választási törvényhez. A tanácstagok többsége, köztük a Magyar Egyesületek Szövetségének (MESZ) a képviselői is, leszavazták az arra irányuló javaslatot, hogy a járásban élő magyarok a kisebbségi kulcs alapján elöljáró-helyettest választhassanak.
A módosított törvény szerint ezentúl csak abban a járásban lehet kisebbségi elöljáró-helyettes(eke)t választani, ahol az adott nemzetiség(ek) kisebbségben van(nak). A Hercegszőlősi járásban e tekintetben specifikus a helyzet, ugyanis a magyarok relatív többségben vannak (38,66%) a horvátokkal (38,10%) és a szerbekkel (17,66%) szemben. A közigazgatási minisztérium szerint ezért „nem jár” nekik nemzetiségi alapon a kisebbségi elöljáró-helyettes. Ezzel érvelt a járás magyar elöljárója, Sója Dénes is az ülésen, aki egyben a MESZ magyar kisebbségi képviselője is a horvát száborban.
Így csak a horvátoknak és a szerbeknek lesz kisebbségi alapon elöljáró-helyettesük, könnyen megeshet, hogy ha a magyar elöljáró-jelölt nem tudja megnyerni a választásokat, a magyarok abban a járásban, ahol relatív többségben vannak, vezetői tisztség nélkül maradnak.
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) két képviselője, Andócsi János és Sipos Zoltán megpróbáltak érvelni, és az olasz kisebbséget hozni pozitív példaként, de a tanácsnokok többsége, közöttük az öt magyar képviselő, Tomašić Deák Korina, Rajki Zoltán, Kaszap Zoltán, Sipos József és Bisztricán Hajnalka is az ellen szavaztak, hogy legyen magyar kisebbségi elöljáró-helyettes a járásban.
Andócsi János újságírói kérdésre a következőket nyilatkozta: „Számos példával illusztráltam, hogy az alapszabály több jogot is biztosíthat a kisebbségeknek. Isztria megyét említve elmondtam, hogy ott ugyan az olaszok aránya csak hat százalék, mégis alapszabályban garantálják az egész megye területén a kétnyelvűséget, és választhatnak elöljáró-helyettest, sőt zsupánhelyettest is, pedig a törvényben előírt százalékot nem érik el. A kisebbségi törvény biztosítja a pozitív diszkriminációt a kisebbségek részére, mi miért nem élünk akkor vele? Így könnyen megeshet – az ülésen el is hangzott az egyik horvát képviselő szájából -, hogyha összefognak a szerbek és a horvátok, a magyarok hoppon maradhatnak a „legmagyarabb járásban”. De hiába volt minden józan érv. Számomra viszont megint az a legszomorúbb, hogy Sója Dénes és a MESZ-es listáról bejutott képviselők ezúttal is képtelenek voltak kiállni a magyarság érdekeiért, pedig néhány horvát képviselő is támogatta a HMDK előterjesztését.”
(HunCro nyomán H. Á.)