Jobbik: Felszámolni a törvényesített politikusbűnözést!
Közfelháborodást okozott a miniszteri biztosok nyilvánosságra került díjazása, különösen azok esetében, akik emellett országgyűlési képviselők is, ezért a Jobbik törvénymódosítást nyújt be ennek tiltására – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Novák Előd, a párt alelnöke.
A Blikk múlt héten öt országgyűlési képviselőt mutatott be, akik parlamenti tiszteletdíjuk és pótlékaik mellé miniszteri biztosi díjazást is kapnak, ezzel majdnem megduplázzák fizetésüket. Novák Előd mai sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a Fidesz 2006-ban még azon szörnyülködött, hogy a Gyurcsány-kormány négy miniszteri biztost alkalmaz, ehhez képest a második Orbán-kormány nyolc miniszterének 45 biztosa van. A tárcák ráadásul többnyire kihasználják a törvényi maximumot, és helyettes államtitkári díjazással megegyező, bruttó 748 ezres fizetést adnak olyan munkára, amelyet sokszor el sem végeznek – tette hozzá a képviselő.
Nem tudnak önmérsékletet tanúsítani
Novák felhívta a figyelmet, hogy minden második miniszteri biztos hivatali autót kap, jogosultak soron kívüli egészségügyi ellátásra, valamint a balatoni kormányüdülőre. A jobbikos képviselő szerint az is visszás, hogy miközben a parlamenti honatyák választókerületi pótlékja már magában foglalja az utazási költségeket, a miniszteri biztosok többsége külön gépkocsihasználatra jogosult.
„Rendkívüli társadalmi igazságtalanság, hogy ezek a képviselők egyszerre több helyről vesznek fel fizetést, miközben nem tudják ellátni feladataikat, elérhetetlennek bizonyulnak a választóiknak. Ez olyan szinten elfogadhatatlan, hogy törvényért kiált” – jelentette ki Novák, majd hozzátette, ha a kormánypárti politikusok nem képesek önmérsékletet tanúsítani, a Jobbik helyettük is fellép a politikusbűnözés törvényesített formája ellen.
A Jobbik már most is tiltja
Novák Előd emlékeztetett, hogy a Jobbik mindig is élen járt a politikusi álláshalmozás elleni küzdelemben, és jó példát mutatva még 2009-ben a párt alapszabályában rögzítették, hogy az országgyűlési képviselőség minden más politikusi állással összeférhetetlen. „Egy parlamenti képviselő vegye komolyan a hivatását, ne csak szavazgatni menjen be, járja az országot, tartson fogadóórákat, lakossági fórumokat!” – szögezte le.
A Jobbik alelnöke a párt komoly sikereként értékeli, hogy 2014-től – a sorozatos tiltakozások eredményeként – országgyűlési képviselő nem lehet polgármester, önkormányzati képviselő vagy megyei közgyűlési tag.
A Jobbik augusztus 22-én Kövér László házelnöknek benyújtott javaslata szerint miniszteri biztos nem lehetne országgyűlési képviselő, polgármester, önkormányzati képviselő, fővárosi vagy megyei közgyűlés tagja, emellett nem lehetne sem közszolgálati, sem közalkalmazotti jogviszonya, nem kaphatna ösztöndíjat, megbízási szerződést, továbbá ügyvédi, bírósági, igazságügyi, szövetkezeti, alapítványi vagy céges tevékenységet sem végezhetne.
alfahir.hu nyomán T. T.