Megtartotta éves közgyűlését a VMPE
A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete december 14-én rendezte meg évi közgyűlését Újvidéken a Ferences-rend kollégiumának dísztermében. A közgyűlés előtt „A tanárok kívánatos személyiségjegyei” címmel Dr. Göncz Árpád újvidéki professzor tartott előadást.
Nagy Margit bevezető beszédében a pedagógus őrálló szerepéről beszélt. Szavai szerint a periférián élőknek Szükségük van központra, mint ahogy a központnak is szüksége van a szórványra. Mert a központ a szórvány figyelembevétele nélkül önmagáért élő, bezárkózott, fekete Nappá válik, és nem melegít, nem őrködik. Választhatunk központot: északra vagy délre tekintsünk. A jó központ tudata biztonságérzetet ad, akár a jó férj a feleségének, a családjának. Egyesek dél felé tekintenek, onnan várják a védelmet. Kultúrát cserélnek, már csak dadogva beszélik szüleik nyelvét. Mások észak felé, hiszen a nyelvünk, kultúránk az anyaországhoz köt, amelyek nélkül vegetáló lények lennénk. Mégis sokan feladják. De van egy harmadik irány is: azoké, akik felfelé néznek. És nem csak a szemükkel, hanem a szívükkel.
A PISA teszt eredményeit taglalva elmondta, hogy a matematikai műveltség,
az alkalmazott természettudományi műveltség és a szövegértés terén végzett felmérésben Szerbia 43. helyen áll, Magyarország a 39.-en. A 2012-as felmérésen a 34 OECD-tagország mellett 31 partnerország vett részt. Kiemelte, hogy a szerbiai 15 éveseknél magas számban tapasztalható a funkcionális analfabetizmus, azaz 35 %-uk tud olvasni, de valójában alig érti meg a szöveget, a tanulók csaknem 39%-ának gondjai vannak az elemi számtani műveletek terén. A részletes elemzés kimutatta, hogy a magyar oktatásban részesülők jobb eredményt értek el szerb társaiknál. Ennek oka a pedagógusok magasabb színvonalú, rendszeres továbbképzése. Itt megemlítette e téren a VMPE és a többi oktatási civil szervezet ez irányú tevékenységének jelentőségét. E tények ismeretében indokolatlan a Vuk-díjasok nagy száma, a díj elértéktelenedett, mert a nyolcadik osztályt végzettek 14%-a részesült ebben a kitüntetésben.
A legjobb eredményt az oktatásra legtöbbet fordító országok érték el, ahol a pedagóguspályára a legjobbak jelentkeznek. A másik tényező az óvodai oktatás korai elkezdése. Sok ország a közoktatás végére összpontosít, ennek tanúsít nagyobb fontosságot, holott a leghatékonyabb az iskoláskor előtti oktatás. Közgazdasági felmérések igazolják, hogy minél korábbi oktatási szakaszba fektetünk be, annál jobban megtérül hosszú távon.
A közgyűlést Muhi Béla vezette, a programok egy részét is ő mutatta be.
A résztvevők átfogó képet kaphattak a szervezet 2013-as évi munkájáról, vetített képek bemutatásával is: az anyanyelv-ápolási programról, a pedagógus-továbbképzésekről, a táborokról, versenyekről, a Vajdasági Magyar Tankönyvtanács munkájáról, az oktatási központokról, az Apáczai Diákotthonról és a Fókusz ismeretterjesztő portálról. A rendezvényekről Viola Lujza, Lukács Gabriella, Szabó Gabriella, Dulka Andor, Lukács Zsolt, Ábel Kornélia, Szabó Márta és Nagy Margit számolt be.
A tervek szerint a VMPE szeretne hozzájárulni az óvodai oktatás megerősítéséhez. Pacséron, Bácskossuthfalván, Torontálvásárhelyen kezdte el a református egyház az óvodai oktatást, e tanévtől kezdve a Maradéki Református Egyház keretében szervezték meg, egyelőre hétvégi óvoda formájában. Az elnök asszony megmaradásunk zálogát az egyházi oktatásban látja. A Kárpát-medencében már csak Szerbiában nem működhetnek egyházi iskolák.
Őrálló pedagógusaink munkája alapvető jelentőségű, az Egri csillagokból vett idézettel élve, a mai korra vonatkoztatva: ne mondhassa azt ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 2013-ben itt éltek, nem érdemelték meg a magyar nevet.
Nagy Margit