anafilaxiaEgyéb 

A veszélyes anafilaxia

 

anafilaxiaMit jelent az anafilaxia? Mi okozza, mik a tünetek, hogyan kezelhető, és hogyan lehet megelőzni?

Az anafilaxia súlyos, életveszélyes, a teljes szervezetet érintő túlérzékenységi reakció, melynek allergiás, és nem-allergiás formáját különböztetjük meg. Az allergiás anafilaxia során az allergiára hajlamos szervezetbe jutó allergén ellen IgE-antitest termelődik, melynek hatására ismételt allergén-expozíció esetén a speciális fehérvérsejtekből (hízósejtek, bazofil sejtek) felszabaduló anyagok, a hisztamin és a citokinek jellegzetes tüneteket idéznek elő.

Kiváltó okok

Anafilaxia leggyakrabban bizonyos ételek (pl. földimogyoró, búza, dió, hal és kagylófélék, tej, tojás) vagy gyógyszerek (pl. béta-laktám antibiotikumok, nem-szteroid gyulladásgátlók) bevitele, illetve rovar (darázs, méh) csípése kapcsán jelentkezik. A nem-allergiás anafilaxia leggyakoribb kiváltó okai a fizikai terhelés, a hidegexpozíció, a kontrasztanyagok és az opiát típusú gyógyszerek. A pontos kiváltó ok azonban sokszor ismeretlen marad (30-50 százalék idiopátiás anafilaxia).

Tünetek

A tünetek általában (bár nem mindig) gyorsan alakulnak ki és gyorsan súlyosbodnak. A leggyakrabban érintett területek a bőr és a nyálkahártya, a szív és a légzőrendszer, a gyomor és a bélrendszer, valamint a központi idegrendszer. Tünetként jelentkezhet generalizált bőrpír, csalánkiütés, viszketés, ajak, nyelv, kötőhártya duzzanat, szívritmus-zavar, szívmegállás, alacsony vagy magas pulzusszám, vérnyomásesés, ájulás, orrváladékozás, nehézlégzés, légszomj, rekedtség, köhögés, sípoló légzés, felső légúti szűkület, hasi görcs, hányás, hasmenés, feledékenység, eszméletvesztés, zavartság, fejfájás, szorongás, húgyhólyag feletti kontroll elvesztése, medencei fájdalom. Potenciálisan életveszélyes állapotról van szó.

Diagnózis

Az anafilaxia diagnózisa a részletesen kikérdezett kórelőzményen, a kiváltó faktorok felismerésén alapul, mely bőrpróbával (Prick-teszt), vagy a betegtől vett vér vizsgálatával bizonyítható. A nem-allergiás anafilaxia diagnózisa csupán a kórelőzményi adatokon alapul.

Megelőzés

A kórkép megelőzése a kiváltó tényező elkerülésén alapul. Bizonyos esetekben használják a deszenzibilizációt (a szervezet lassú, fokozatos hozzászoktatása az allergénhez) és az immunterápiát.

Kezelés

A kezeléshez az anafilaxián már átesetteknél a szükségesen jelen lévő készenléti csomagból, izomba adandó adrenalin és/vagy 64 mg metilprednizolon tabletta és/vagy gyors hatású antihisztamin és/vagy intravénás kálcium javasolt. Ezt követően a betegnek mielőbb orvoshoz kell fordulnia. Gégeödéma esetén helyszíni konikotómiára is szükség lehet.
(WEBBeteg.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések