Komoly szankciókkal riogat az EU
Törvénysértőnek nevezte az EU-csúcs a krími népszavazást az Oroszországról való csatlakozásról. Ha Oroszország nem tágít, és nem segíti elő a feszültség enyhítését, akkor súlyos következményekkel néz szembe. Orbán szerint Magyarország számára a legfontosabb az, hogy az emberek biztonságban érezzék magukat Ukrajnában. A NATO F 16-osokat küld.
Az Európai Unió is csatlakozott az Egyesült Államokhoz, és a brüsszeli csúcstalálkozó után illegálisnak nevezte azt a referendumot, amely a krími térséget Oroszországhoz csatolná, ha a népszavazáson a lakosság így döntene. A Krím tartomány döntéshozói március 16-ára írták ki a voksolást.
Az EU súlyos közvetkezményeket helyezett kilátásba, ha Oroszország nem segíti tevékenyen a helyzet deeszkalációját. Ez széles körű gazdasági korlátozásokat is jelenthet.
Herman van Rompuy, az Európai Tanács (ET) elnök arról is beszámolt, hogy az unió támogatja az Oroszországot is magában foglaló G8 találkozó előkészületének felfüggesztését.
Ha a békés, tárgyalásos rendezés érdekében az elkövetkező napokban nem történik érdemi előrelépés, akkor újabb szankciókat fognak elfogadni Oroszországgal szemben, így például vízumtilalmi és vagyonbefagyasztási intézkedéseket hoznak, illetve lemondják a következő EU-orosz csúcstalálkozót – közölte Herman Van Rompuy.
Az ET elnöke nagyra értékelte, hogy Ukrajna tárgyalásos rendezésre törekszik. Leszögezte, hogy a Krím félsziget jogállásáról a krími hatóságok által kiírt népszavazás ellentmond az ukrán alkotmánynak, és nélkülöz minden jogalapot.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint meg kellene teremteni a vízummentes beutazás lehetőségét az ukrán polgárok számára az Európai Unióba. A kormányfő hangsúlyozta, hogy ez nem pusztán politikai akarat kérdése, hanem számos feltétel teljesülését követeli meg. A kormányfő ennek a lehető leggyorsabb és legegyszerűbb megadását javasolta.
A magyar érdek az ukrajnai válsággal kapcsolatban változatlan, egy demokratikus, a saját lábán álló Ukrajnában vagyunk érdekeltek. – jelentette ki Orbán Viktor.
A NATO és az Egyesült Államok bővíti a katonai együttműködést Lengyelországgal és a balti államokkal. Tizenhat F-16-ost küldenek Lengyelországba, ahol egy hadgyakorlatot tartanak a Lask légibázisnál jövő hét elején.
(MTI nyomán)