Az alváshiány következményei
Az alváshiány sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint korábban gondolták – derült ki amerikai kutatók állatkísérleteiből.
Egereken folytatott vizsgálatok szerint a hosszantartó alváshiány bizonyos agysejtek 25 százalékának elhalásához vezet – írták a Pennsylvaniai Egyetem orvostudományi karának kutatói a The Journal of Neurosience című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Ha ez igaz az emberek esetében is, nincs értelme bepótolni az elmulasztott alvást, hisz elhalt agysejtjeink már úgy sem élednek föl, hacsak egyszer elő nem állítanak egy olyan gyógyszert, ami védi az agyat az alváshiány mellékhatásaitól.
A kutatók az egereket ébren tartották, hogy előidézzék a modern életben előforduló éjszakai műszakokkal, késő estékbe nyúló munkaidővel összefüggő alváshiányt. Azokat az agysejteket figyelték, amelyek az agy éberállapotban tartásáért felelősek. Többnapos alváshiány nyomán – amely leképezte az éjszakai munkát végzők alvásritmusából fakadó napi átlag négy-öt órányi alvás következményeit – az egerek elvesztették az agytörzsben lévő agysejtjeik 25 százalékát.
A szakemberek szerint ez az első bizonyíték arra, hogy az alváshiány az agysejtek elvesztéséhez vezethet.
„Bizonyítékunk van arra, hogy az alváshiány visszafordíthatatlan károsodáshoz vezethet. Ezt a tényt most egereken tudtuk bizonyítani, az embereknél nagyon alapos vizsgálatokat kell végeznünk” – mondta a BBC Newsnak Sigfrid Veasey, az Alvás és Cirkadián Neurobiológiai Központ alváskutatója.
A következőkben olyan elhunytak agyát vizsgálják, aki hosszú ideig váltott műszakban dolgoztak. Azt remélik a kutatók, hogy bizonyítékot talál az agysejtek bárminemű pusztulására.
(mti, ng.hu)