Lesz-e kormányváltás?
Befejeződött a rendszerváltás utáni hetedik országgyűlési választás. Egész nap friss hírekkel, beszámolókkal, riportokkal készülünk, kövessen minket figyelemmel.
A több mint 3176 településen kialakított 10 386 szavazókör reggel 6 órakor nyitott, és este 7 óráig várták a mintegy 8 millió választásra jogosultat. A nem hivatalos eredményeket várhatóan este 11 óra után ismertetik a Nemzeti Választási Központban. Az Alfahir.hu egész nap friss hírekkel, beszámolókkal, riportokkal készül, kövessenek minket figyelemmel.
23:08 – Országos lista állása 78 százalékos feldolgozottságnál
Fidesz-KDNP 45,1%
Kormányváltók 25,1%
Jobbik 21,1%
LMP 5,0%
22:45 – Országos lista állása 65 százalékos feldolgozottságnál
Fidesz-KDNP 45,5%
Kormányváltók 24,6%
Jobbik 21,4%
LMP 4,84%
22:10 – Országos lista állása 55 százalékos feldolgozottságnál
Fidesz-KDNP 45,9%
Kormányváltók 24,3%
Jobbik 21,4%
LMP 4,8%
21:49 – Országos lista állása 36 százalékos feldolgozottságnál
MSZP-Együtt-DK: 23,24%
Jobbik: 21,62%
LMP: 4,48%
Az országos listákra leadott szavazatok 22,72 százalékos feldolgozottságánál a pártlistákra leadott szavazatok száma a következő:
1. FIDESZ-KDNP (48,19 százalék, 253.404 szavazat)
2. MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP (22,06 százalék, 115.977 szavazat)
3. JOBBIK (21,64 százalék, 113.773 szavazat)
4. LMP (4,22 százalék, 22.196 szavazat)
5. MUNKÁSPÁRT (0,60 százalék, 3.159 szavazat)
6. A HAZA NEM ELADÓ MOZGALOM PÁRT (0,45 százalék, 2.366 szavazat)
7. SERES MÁRIA SZÖVETSÉGESEI (0,38 százalék, 2.004 szavazat)
8. ZÖLDEK PÁRTJA (0,35 százalék, 1.843 szavazat)
9. SZOCIÁLDEMOKRATÁK (0,28 százalék, 1.451 szavazat)
10. EGYÜTT 2014 (0,26 százalék, 1.380 szavazat)
11. SEM (0,22 százalék, 1.134 szavazat)
12. KTI (0,20 százalék, 1.034 szavazat)
13. JESZ (0,19 százalék, 1.012 szavazat)
14. FÜGGETLEN KISGAZDAPÁRT (0,18 százalék, 961 szavazat)
15. MCP (0,16 százalék, 839 szavazat)
16. ÖSSZEFOGÁS (0,12 százalék, 625 szavazat)
17. ÚDP (0,06 százalék, 308 szavazat)
18. ÚMP (0,04 százalék, 197 szavazat)
19:50 A Fidesznek semmi sem volt drága, semmi sem volt szégyentelen
A Jobbik nevében nagyon szépen köszönjük minden állampolgárnak, aki élt az állampolgári jogával, részt vett a szavazáson, hogy ezáltal is beleszóljon a közéletbe, politikába, ami a következő négy évet nagy mértékben meghatározza – mondta Mirkóczki Ádám az urnazárást követő sajtótájékoztatóján.
A Jobbik szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzeti párt hetek, hónapok óta pozitív kampányt folytat, s folyamatosan mindenkit a szavazásra buzdított. Ezzel szemben más pártok sárdobálással, negatív kampánnyal voltak elfoglalva, amely ezúttal is meghozta azt az eredményt, nagyon sokan távol maradtak a választástól.
Ez mindenképpen a magyar közélet egyfajta apátiába süllyedését mutatja – tette hozzá. Nagyon sajnáljuk, hogy a többi politikai erő nem abban volt érdekelt, hogy minél magasabb részvételi arány legyen, hanem a saját önös érdekeiket tartották szem előtt, s mások mocskolását. A negatív kampánynak sajnos van ilyen hatása, hogy nagyon sokan távol maradnak a voksolástól.
Mirkóczki Ádám felhívta a figyelmet arra, hogy sajnálatos módon a négy évvel ezelőtti problémákat nem sikerült megoldani – utalt az átjelentkező szavazók megpróbáltatásaira. A párt felháborítónak tartja, hogy míg a Nemzeti Választási Iroda jó előre tudhatta, hogy hová mennyi választópolgár várható, aki nem saját lakóhelyén szavaz, erre nem tudtak érdemben felkészülni.
Emlékeztetett: 2010-ben ugyanezen probléma miatt épp a Fidesz tartotta alkalmatlannak, botrányosnak a választás lebonyolítását, miközben eltelt két év, kétharmados kormánytöbbség, és ezt az apró, kezelhető problémát máig sem sikerült megoldani.
Mirkóczki Ádám emlékeztetett: a Fidesz legitimizált választási csalásokat, mint például a szavazók buszoztatását. Internetes források több helyről számoltak be ilyen esetről, ezekről az Alfahir.hu is beszámolt. A buszoztatás mellett azonban például Gyöngyöspatán a Fidesz 300 tyúkot osztott ki a helyi cigányságnak. Mirkóczki szerint nem véletlen, hogy a Fidesz most azzal él, amivel korábban az SZDSZ és az MSZP tündökölt. Jól mutatja a kiélezett küzdelmet, s ezért semmi sem volt drága, semmi sem volt szégyentelen a Fidesznek. Ez az ő szégyenük.
A Jobbik reménykedve várja az eredményeket, a mi lelkiismeretünk 100 százalékig tiszta, ami a kampányt és a választást illeti – tette hozzá. Sajnáljuk, hogy a Jobbik példáját egyetlenegy más párt sem követte, ugyanakkor nagyon kíváncsiak várjuk a részeredményeket, és az eredményt.
A Nézőpont Intézet vasárnapi felmérése szerint az országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz-KDNP-re a résztvevők 48 százaléka szavazott, a „kormányváltó összefogásra” 27 százalék, a Jobbikra 18 százalék, az LMP-re pedig 6 százalék.
Mirkóczki Ádám erre reagálva arról beszélt, hogy a kutatóintézet jelentését nem szeretné elemezni, egyrészt azért, mert a Nézőpont adatai voltak azok, amelyek a legmeredekebben elrugaszkodtak a valóságtól, másrészt pedig tudomása szerint az exit poll azt jelenti, hogy a szavazófülkéből kijövő embereket kérdezik meg, míg a mostani felmérés telefonos adatfelvételen alapult. Kiemelte: a részeredményt és a tényleges eredményt kell majd kommentálni.
19:41 Sorra zárnak be a szavazókörök
Este 7 óra után folyamatosan rögzítik a szavazókörök a bezárásról szóló adatot a választási informatikai rendszerben, közel 8200 szavazókör bezárását már rögzítette a rendszerben, de ez a szám percről percre nő – mondta el az MTI érdeklődésére Danku Csaba, a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettese.
Mint mondta, a negyed 8-as adatokból egyelőre nem látszik, melyik szavazókörben van még hosszú sorbanállás, és melyik szavazókör zárt már be ténylegesen, csak nem rögzítette még ezt az adatot.
Megjegyezte: a fővárosban a XIII. és XIV. kerületben van arról információja az NVI-nek, hogy hosszú sorban állnak még a szavazni kívánók.
Az országgyűlési választáson 10 386 szavazókör működött.
19:38 Mesterházy nem túl lelkes
Mesterházy Attila benézett a sajtószobába, megköszönte a sajtó közreműködését, azt azonban elmondta, hogy nem szeretne interjút adni, majd később. Nem tűnt túl lelkesnek, azt mondta várjuk meg az eredményeket – jelenti helyszíni tudósítónk.
19:33 Megkezdték a levélszavazatok felbontását is
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap este 7 órakor megkezdte az irodához érkezett közel 110 ezer levélszavazat felbontását és a szavazólapok szkennelését, a munkát az iroda mintegy 80 munkatársa végzi.
Szkennelésre – a kézi számolást megelőzően – azért van szükség, hogy a levélszavazatok előzetes eredményét gyorsan közölni tudják.
Levélben a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar választópolgárok szavazhattak az országos listára.
Az NVI hétfőtől a beérkező levélcsomagok külső borítékját bontotta fel, és ellenőrizte a szavazási iratok érvényességét, de a szavazatot tartalmazó lezárt borítékok felbontásával megvárták a vasárnap este 7 órát.
Pálffy Ilona, az NVI vezetője a Nemzeti Választási Bizottság vasárnap délutáni ülésén azt közölte, vasárnap reggelig összesen 146 ezer levélszavazatot adtak le az arra jogosultak. Összesen 195 ezer levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe az NVI.
Pálffy Ilona az NVB előtt azt mondta, várhatóan 25 három fős csoport bontja majd fel a levélszavazatokat. Megjegyezte: a „szűk kapacitás” az emberi erőforrás lesz, de reményei szerint éjjel 1 órára végeznek a szavazólapot tartalmazó borítékok bontásával és szkennelésével. Négy szkennelőgép fogja beolvasni a szavazatokat.
19:22 Befejeződött a választás
Este 7 órakor hivatalosan befejeződött a szavazás az ország 3176 településén kialakított 10 386 szavazókörben a vasárnap tartott országgyűlési választáson. Azok a szavazni akarók, akik már a sorban állnak, még leadhatják voksukat.
A nap folyamán több szavazókörben hosszú sorok álltak, mindenekelőtt az átjelentkezők nagy száma miatt.
Amíg valamennyi szavazókör be nem zár, addig nem indulhat el az előzetes eredmény közlése a Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldalán sem.
A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságok hozzákezdhetnek a voksok szétválogatásához és összeszámlálásához.
A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát.
Csak ezek után bonthatják fel az urnákat.
A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy – az eset körülményeit is figyelembe véve – az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.)
Először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrző lapot, ha az nincs benne, az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat, és azok tartalmát összekeverik a mozgóurnák tartalmával. Felbontják a borítékokat, kiveszik a szavazólapokat, és különválogatják az egyéni, pártlistás és nemzetiségi szavazólapokat.
A bizottság jelöltenként és listánként külön-külön megszámlálja a szavazatokat, kötegeli és a kötegre jelöltenként/listánként külön-külön ráírja az érvényes szavazatok számát.
A bizottság külön csomagolja azokat a szavazólapokat, amelyeken nincs pecsét. A szavazólapok hátoldalára ráírják, hogy a bélyegzőlenyomat hiánya miatt érvénytelenek, majd kötegelik és a rendkívüli események jegyzőkönyvében rögzítik az ilyen szavazólapok számát, de ezt a szavazóköri jegyzőkönyvben nem kell feltüntetni.
Külön csoportba teszik a lebélyegzett, de érvénytelen szavazatokat (amelyeken egyetlen körben sincs, illetve több körben van x vagy + jel, kiesett jelölt neve mellett szerepel a szavazat, vagy a választópolgár ceruzát használt). Érvényesnek fogadják el azt a szavazatot, amelyen egy körben van tollal írt x vagy + jel.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számolja meg. Az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz.
A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul adatlapot állít ki, amelyet telefonon, telefaxon vagy az adatlapok szállításával azonnal továbbít a helyi választási irodához, amely haladéktalanul rögzíti azokat az informatikai rendszerben.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.
Azt követően, hogy a szavazatszámláló bizottság már megállapította a szavazókörben a szavazás eredményét, a szavazatok újraszámlálására csak jogorvoslati eljárás keretében van lehetőség, és arra kizárólag a jogorvoslatot elbíráló szerv jogosult. A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyveket, választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat – az urnával együtt – haladéktalanul a helyi választási irodához szállítja.
Lesz azonban 106 szavazókör, ahol nem bontják fel vasárnap este az urnákat: ezek „megvárják” a külképviseleteken, illetve a más magyarországi településeken leadott (átjelentkezők által leadott) szavazatokat. Az „utazó” voksokat a választás utáni szombaton keverik bele ennek a 106 szavazókörnek az urnáiba.
Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság a jegyzőkönyvek alapján összesíti a szavazatokat, és állapítja meg a választás eredményét. (Alfahir.hu)