Elhunyt Kovács Erzsi táncdalénekes
2014. április 6-án vasárnap elhunyt Kovács Erzsi táncdalénekes, előadóművész – tudatta a család az MTI-vel.
A magyar tánczene egyik legmeghatározóbb alakját életének 86. évében hosszan tartó, súlyos betegség után érte a halál.
Kovács Erzsi 1928. június 2-án született Budapesten. Első férje Boros László, a népszerű zongorista volt, házasságuk azonban hamar megromlott.
20 évesen ismerte meg a 29 éves, kétgyerekes Szűcs Sándort, az Újpest labdarúgóját, akibe azonnal beleszeretett. A két házas ember szocialista erkölcsökhöz nem illő szerelmét mindenki rossz szemmel nézte, így megpróbáltak nyugatra szökni, miután Szűcs egy olasz csapattól ajánlatot kapott.
A disszidálási kísérlet nem sikerült, egy beépített ügynök lebuktatta őket. Az énekesnőt az 1951. május 19-én lezajlott gyorsított és titkos tárgyaláson tiltott határátlépési kísérletért négy évi börtönbüntetésre ítélték. Szűcs Sándort ugyanezért június 4-én felakasztották, vagyonát elkobozták.
Kovács Erzsi 1954-ben szabadult a fogházból, akkor tudta meg, hogy szerelmét felakasztották. Szabadon engedése után adminisztrátorként helyezkedett el. Később visszatért az énekesi pályára, Németh Lehellel és a Holéczy együttessel járták az országot.
Régi óra halkan jár
1955-ben platinalemezt kapott, miután ekkor már a dalai több mint két és fél millió példányban jelentek meg. Első komolyabb sikere a Régi óra halkan jár című táncdal volt, de ő énekelte a Tűzpiros virág és a Rejtély című slágereket is.
Csaknem másfél évtizeden keresztül külföldön, többek közt Németországban, Svédországban, valamint világjáró hajókon is énekelt, miután 1964-ben a hanglemezgyár vezetése úgy döntött, az énekesnő nem kell a közönségnek. Hazatérése után előbb vidéki kocsmákban, majd egyre rangosabb helyeken lépett fel.
Az évtizedek során több önálló koncertje volt, fellépett a Budai Parkszínpadon, a Pesti Vigadóban, és a Fővárosi Operettszínházban is. Még a kétezres években is aktívan részt vett a zenei életben. 79 évesen vette fel utolsó lemezét, a Mosolyogva búcsúzomot.
2001-ben EMeRTon Életműdíjjal ismerték el munkáságát. 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.
(femina.hu nyomán)