Gazprom: új szerbiai és európai stratégia
„A Gazprom várakozásai szerint 2050-re a földgáz képviseli a világon felhasznált energia 30 százalékát, ami évente több mint hétezer milliárd köbmétert jelent” – vetítette előre a Szentpétervári Nemzetközi Gáz Fórumon Alekszej Miller, a társaság igazgatósági elnöke. Miller ara számít, hogy a cseppfolyós gáz részesedése közép- és hosszú távon is nőni fog, de aránya a 30 százalékot nem haladja meg. Észak-Amerika önellátó lesz még 10-20 évben a palagázára alapozva, de a termék piaca regionális marad, nem válik globálissá.
A legígéretesebb a legdinamikusabban és leggyorsabban fejlődő ázsiai, csendes-óceáni, illetve a kínai piac. Nagy ütemben nő majd a térségbe vezetéken juttatott földgáz mennyisége. A Gazprom már meg is tette az első nagy lépést ez utóbbi piacon egy 30 évre kötött, 400 milliárd dolláros, kínai szerződéssel. Ez azonban csak a kezdet Alekszej Miller szerint, aki hatalmas lehetőségeket lát a vezetékes gáz Kínába juttatásában. Társaságának kivitele rövid távon évi 60 milliárd köbméter, de akár 100 milliárd köbméter is lehet.
A vállalatvezető úgy látja, hogy az európai ipar költségszerkezete alapján nőtt a szegmens energia-felhasználása, emiatt pedig csökkent a versenyképessége. Ezzel magyarázható, hogy bár hatalmas LNG-terminálokat épített, ezek kapacitásának csak az ötödét használja ki, mert elveszítette az LNG-piaci árharcot az ázsiai, csendes-óceáni térséggel szemben. A gáz európai árazásában sor kerülhet a spotpiaci és a gázközponti árakra való váltás, mert megfelelő likviditás híján az európai piac nem ad megfelelő jeleket az árképzéshez.
Folyik a stratégia a felülvizsgálata is. Az egyik fő kérdés az, hogy a Gazpromnak érdemes-e jelen lennie az európai gáz-értéklánc egészében, vagyis részt vennie a termelésben és elérni akár a kisfogyasztókat is. „Ez nem jelenti azt, hogy a társaság elvetné egyes projektjeit, azt viszont igen, hogy változások lehetnek” – szögezte le Miller.
Az idén a Gazprom 463 milliárd köbméter földgáz felhozatalára készül. Viszont 617 milliárd köbméter termelésére képes, így többletkapacitásai vannak. Ezekre szüksége is van, hogy reagálhasson a piaci igényekre, illetve, hogy megnyugtatóan kiszolgálhassa a téli, magasabb keresletet. „A gázpiac gyorsan fejlődik minden régióban, a gáz felhasználóinak minden térségben új stratégiákat kell kidolgozniuk. A 20. század az olajé volt, a 21. század a gázé” – jelentette ki. A konferencián Miller együttműködési megállapodást írt alá a szerbiai állami gázipari vállalat, a Szrbijagaz általános igazgatójával, Duszan Bajatoviccsal. A szerződés súlypontja a Szerbiába történő gázszállításon és az udvarnoki (Banatszki Dvor) földalatti gáztároló használatán volt. A létesítményt azért veszi igénybe az orosz társaság, hogy a szerbiai lakosoknak helyben tartalékolhasson gázt a télre. A tárolóból 450 millió köbméter gáz vehető ki. Használatával stabilabbá válik az orosz gáz szerbiai, magyarországi és bosznia-hercegovinai téli szállítása.
A legnagyobb tároló