Öt érdekes tény az időről
Tudta, hogy mindannyian a múltban élünk? És azt, hogy előbb-utóbb egy földi nap 25 órán keresztül fog tartani?
1.A világ legpontosabb órája
Bizonyára tisztában van vele, hogy az atomórák mérik a legpontosabban az időt. De melyik közülük is a legpontosabb? Az amerikaiak állítása szerint a Coloradóban található Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) birtokában levő példány, mely a céziumatomok rezgésére alapul, és csupán 300 millió évenként késik egy másodpercet.
2.Gravitáció és idő
A tömegvonzás hatást gyakorol az idő folyására; Einstein relativitáselméletének tesztelése igazolta, hogy minél közelebb vagyunk egy nagyobb gravitációs mezőhöz (például a Földhöz), annál lassabban telik az idő. Az egymáshoz szinkronizált, de különböző magasságokban működő atomórák ki is tudják mutatni ezt az eltérést.
3. Nincsen olyan, hogy örökké
Az ősrobbanás előtt nem volt idő sem – tér és idő ugyanis összefüggnek, egymástól elválaszthatatlanok. A becslések szerint mintegy 13,7 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett eseményt megelőzően nem létezett tér, mozgás nélkül pedig idő sincsen. Gondoljunk rá úgy, mint az Északi-sarkra – ahogy ennél a pontnál nem lehet északabbra menni, úgy az ősrobbanás előtt sem lehet időt mérni.
4. A múltban élünk
David Eagleman idegkutató szerint minden ember a Földön nagyjából 80 milliszekundummal a múltban él. Ennek oka, hogy az emberi képfeldolgozás nagyjából ekkora késleltetéssel működik: idő kell, míg a szembe beérkező információt az idegek az agyhoz továbbítják, majd ott az ingerület feldolgozása is mérhető idő alatt megy végbe.
Éppen ezért az elme képes magát a világhoz szinkronizálni. Gondoljunk csak arra, hogy a tapsoló kezekről érkező fény hamarabb eléri a szemet, mint a hang, de az agy összeilleszti az inputokat, és így egyszerre látjuk és halljuk a történteket. Ez a jelenség felel azért is, hogy egy film hanganyagát akár 80 milliszekundummal is el lehet csúsztatni anélkül, hogy azt a nézők észrevennék.
5. A nagy lelassulás
Folyamatosan „lassul” az idő a Földön, köszönhetően a Hold okozta árapály jelenségnek. Minden egyes évszázad nagyjából 2 milliszekundummal tolja ki egy földi nap hosszát, így nagyjából 200 millió év múlva már 25 órából fog állni.
Nem mintha ez a fenti sorok olvasóit bármilyen formában is érintené.
(ma.hu nyomán)