Egyéb 

Bárki aranyat csinálhat a székletéből, és még életeket is menthet

kakitablazatSzeretne évi 13 ezer dollárt keresni? Ha Massachusetts államban lakik, és teljesen egészséges, nincs más tennivalója, mint hetente párszor egy tégelybe végezni a dolgát. Sokan vannak ugyanis, akiket csak ürülékátültetés menthet meg.

Adni jó, tartja a mondás – főleg, ha cserébe még egy rakás pénzt is kapunk. 2013 óta az OpenBiome nevű nonprofit szervezet elég szép summát hajlandó fizetni önkénteseknek az ürülékükért. A fagyasztott székletet a Clostridium difficile nevű baktériummal fertőzött betegek kapják, akiknek a fekáliatranszplantáció akár az életüket is megmentheti. A C. difficile baktérium 250 ezer embert fertőz meg évente az Egyesült Államokban, és mintegy 14 ezer halálesetért tehető felelőssé.

Mivel az esetek nagy részében a hagyományos antibiotikumos kezelések hatástalannak bizonyultak, az orvosok kénytelenek egészséges emberek bélflórájából átadni egy kisebb kolóniát a betegeknek. Az újfajta módszernek köszönhetően a legtöbben napokon belül meggyógyulnak. A korábbi kezelések igen költségesek és kellemetlenek voltak, mivel endoszkóppal vagy az orron ledugott csővel juttatták célba az anyagot, mostanra azonban akár kis kapszulákban is le lehet nyelni a „csodaszert”.

Bár az évi 13 ezer dollár (3,5 millió forint) kétségtelenül csábítóan hangzik, sajnos nem egyszerű a felvételi a székletdonorok közé. A jelentkezőknek makkegészségeseknek kell lenniük, és számtalan tesztnek kell alávetniük magukat. „Nehezebb hozzánk bekerülni, mint az MIT-ra!” – viccelődött Mark Smith, az OpenBiome társalapítója. Ha valaki, akkor ő tudja, hiszen ő is a neves egyetemen (Massachusetts Institute of Technology – MIT) szerezte a doktoriját. A kutató szerint az eddigi ezer jelentkezőnek csupán a 4 százaléka ment át a rostán.

Mivel durván 5000 dollárjába kerül az intézetnek egy megfelelő donor megtalálása, a munkakapcsolatot jellemzően hosszú távra tervezik. Az adományozók hetente 4-szer mennek be mintát adni, és minden adag 3-4 betegen segít.

Bár az alapítók elismerik, hogy a legtöbb donor a pénz miatt csinálja, azt is kiemelik, hogy mindenkinek sokat jelent, ha a széklete meggyógyít egy 9 éve szenvedő nénit.

A C. difficile kezelésében elért eredményeknek köszönhetően a széklettranszplantációt számos kutatóintézet vizsgálja alternatív felhasználások reményében. A tudósok elképzelhetőnek tartják, hogy más súlyos fertőzést is gyógyíthatnak majd vele a jövőben.

(MTI nyomán)

Hasonló bejegyzések