Óraátállítás: alvászavart és szívinfarktust is okozhat
Ma már egyre gyakrabban vitatják az óraátállítás gazdasági létjogosultságát. Jelentős egészségügyi érvek is szólnak az óraátállítás ellen. Egyre több tanulmány lát napvilágot arról, hogy a tavaszi és az őszi átállítás nemcsak átmeneti élettani kellemetlenségeket, hanem jelentős egészségi problémákat okozhat.
Az óraátállítás okozta időeltolódás átmenetileg felborítja a szervezetünk bioritmusát, beleértve a kortizol és a melatonin hormon termelését. Előbbi a szervezetet érő stresszhatás kivédésében játszik fontos szerepet, ezért antistresszhormon néven is emlegetik. A melatonin pedig az alvási ciklust irányítja, így termelődésének megváltozása komoly alvásproblémákhoz vezethet. A kutatók kiemelték, hogy a napkelte időpontjának későbbre tolódásával a kortizolszint növekszik.
Tanulmányukban azt is leírták, hogy a tavaszi óraátállítás önmagában is egy órával eltolja a reggeli kortizolcsúcs megjelenését. Ez igazolja, hogy a szervezet belső órája nem alkalmazkodik hatékonyan az időeltolódáshoz. Noha a szervezet kortizolszintjének kismértékű változása és a csúcsszintek egy órával való késése az átállítás miatt nem tűnik kritikus fontosságúnak, a nyári időszámítás mégis jelentősen befolyásolja az alvási ritmusunkat, és növeli az alvászavarok előfordulási gyakoriságát.
Michigani kutatók egy nagy kiugrást vettek észre a tavaszi óraátállítást követő napon az infarktusok számát illetően. Ősszel, az óra visszaállításakor elhanyagolható növekedést észleltek.
Más tanulmányok is igazolják az alvászavarokat
A finn Nemzeti Egészségügyi Intézet több tanulmánya is megerősíti, hogy a nyári időszámításra való átállás megzavarja az alvást. Az egyik tanulmányban tíz egészséges felnőttet kértek meg arra, hogy viseljen speciális, csuklóra szerelhető aktivitásmérőt (akcelerométert). Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy nyomon kövessék a vizsgálati alanyok pihenés-aktivitás ciklusait tíz napon át a tavaszi óraátállítás átmeneti ideje alatt.
A tanulmányt két egymást követő évben végezték, ugyanazokon a személyeken, hogy megerősíthessék az eredményeket.
A kutatók azt tapasztalták, hogy az átlagos alvásidő 1 óra 14 perccel csökkent, és az alvás hatékonysága átlagosan 10 százalékkal romlott, azaz ennyivel nyugtalanabb volt az alvás.
Origo nyomán F.J.