Megmaradás Maradékon – Nyelvében él a nemzet
Maréknyi magyar ember él Maradékon, ahol 35 év után tavaly újraindult a magyar nyelvű oktatás. Ez volt az első lépés, hogy a magyar nemzet új gyökereket eresszen ezen a vidéken és továbbra is Szerémség legnépesebb szórvány-magyarságát alkossa.
Kétezer lelket számlál a szerémségi Maradék, ahol a lakosság egynegyede magyarnak vallja magát. Évtizedekkel ezelőtt ez a szám sokkal magasabb volt, de 1978. után, a magyar iskola bezárását követően, a faluból szinte eltűnt a magyar nyelv. Három évvel ezelőtt azonban új református lelkipásztor érkezett, aki összetartva a közösséget talpra állította az elveszett kincset. A kitartó munkának és a támogatásoknak köszönhetően egy évvel ezelőtt megnyitották a magyar óvodát, ahova nyolc 3 és 5 év közötti gyermek jár.
Az óvodában hétköznaponként napi 4 órás foglalkozást tartanak. Az óvónő nagy változást tapasztal a gyerekeken, hiszen egy év alatt az alapszavakat sikerült elsajátítaniuk.
Az általános iskolában 191 gyerek tanul, ebből 73-an külön anyanyelv-ápolási órákra is járnak. Lehetőség van arra is, hogy naponta a Magyar Nemzeti Tanács iskolabuszával járjanak a gyerekek Újvidékre a magyar tagozatra. Csak kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. Még több iskolabuszra is igény lenne.
A közösség összetartó erejét Halász Dániel református lelkész jelenti, akinek közbenjárásával sikerült új alapokra helyezni a magyar nyelv használatát és a nemzet megmaradását a faluban.
„Ezt szeretnénk visszafordítani, mivel nagyon sokan vegyes házasságból vannak, például a magyar óvodában is a gyerekek 90 százaléka vegyes házasságból van és ezt csak úgy tudjuk visszafordítani, ha elsajátítják a magyar nyelvet, amit még a családi környezetben sem kapnak meg a gyerekek.”
Az anyanyelvápolásban és a magyarság megmaradásában sokat segít a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület is, de ugyanolyan fontos lenne egy magyar könyvtár üzemeltetése is. A református plébánia padlásterében már folynak a munkálatok ennek kialakítására.
Pannon RTV nyomán T. T.