„A szerb kormánynak nincs meg az a képessége, hogy szembeszálljon a kihívásokkal”
A világ és közvetlen környezetünk biztonsága az elmúlt néhány évben súlyosan megromlott. Az aktuális szerb hatalom sajnos nem fordít kellő figyelmet erre a jelenségre.
A Közel-Kelet radikalizációja közvetlenül kihat az európai országokra, ami a Balkánon is konkrétan érezhető. Ne feledjük például, hogy az elmúlt két évben mintegy másfél millió illegális határátlépést jegyeztek fel a balkáni régióban!
Ahelyett azonban, hogy a szerbiai képviselőház érdemében napirendre venné a migránskérdést, egyetlen ember hoz belső ellentmondásokkal teli, következetlen döntéseket. Teszi ezt azzal a szemmel látható szándékkal, hogy megszerezze az egyes európai uniós országok szimpátiáját. Ezzel a balkáni ország azt a benyomást kelti, hogy politikai akaratát teljes mértékben más hatalmaknak rendeli alá. Ez felelőtlenség, és káros.
A migráció azonban nem az egyetlen komoly kihívás, nem szabad megfeledkeznünk a régióban „szunnyadó” dzsihadista sejtekről sem. Ez a jelenség minden demokratikus országban komoly viták tárgyát képezi, míg Szerbiában igyekeznek „elfojtani” az ezzel kapcsolatos párbeszédeket.
Ehelyett a politikai marketing és a polgárok feletti teljes ellenőrzésre való törekvés jellemzi az ország vezetését. Ezt szem előtt tartva vajon hihetünk-e a kormány az ország biztonságának megőrzését célzó képességében és kapacitásában?
Habár a rezsimhű sajtó és a közösségi oldalak agresszív módon támadnak azzal a váddal, hogy pánikot keltek, mégis kimondom azt, amiben leginkább hiszek: a kormányzó „elit” képtelen a külpolitikai és biztonsági kérdések értelmezésére, illetve nincs meg az a képessége sem, hogy hatékonyan szembeszálljon a kihívásokkal – legyen szó akár áradásokról, migrációról, ellenőrizetlen helyzetekről, vagy terrorizmusról.
(Vuk Jeremić, a Nemzetközi Fenntartható Fejlődéssel Foglalkozó Központ elnökének szavaiból idéztünk.)
Danas nyomán F.J.