Anyaország 

A Külhoni Magyarságért Díj – üzenet a világ magyarságának

Elismerések és kitüntetések átadásával köszöntötték pénteken augusztus 20-a alkalmából a magyar közélet, a tudomány, a sportélet, valamint a rendvédelmi szervek és a honvédség kiemelkedő teljesítményt nyújtó tagjait. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az állami ünnep alkalmából az Országházban adta át tegnap a Külhoni Magyarságért Díjakat.

–  A külhoni magyarság felelős magáért, a többi elszakított nemzetrészért és az egyetemes magyarságért is, míg a magyar államnak az egyetemes magyarság megmaradása érdekében büszkének és erősnek kell lennie, valamint biztosítania kell a forrásokat az identitás megőrzéséhez és gazdaságilag is támogatnia kell a külhoni magyarságot – mondta Semjén Zsolt, majd hozzátette, hogy az állampolgárság biztosítása az a közjogi keret, amely acélabroncsként fogja egybe a magyarságot, közli a Magyar Idők.

Idén Külhoni Magyarságért Díjban részesült: Zupko Mária (Szlovákia) gyógypedagógus, Vadkerti Imre (Szlovákia) színész-énekes, Verebes Krnács Erika (Szerbia) előadóművész, Pénzes János (Szerbia) szabadkai megyéspüspök, a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon (Ukrajna), Cár Anna (Szlovénia) tanár, Lengyel Ferenc és Lengyel Melinda (Ausztria) tanár, Horváth Anna Kolozsvár volt alpolgármestere (Románia), Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke (Románia), Tamási Zsolt József, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum volt igazgatója (Románia) és a vene­zuelai magyar közösség.

A miniszterelnök-helyettes elmondta: a Külhoni Magyarságért Díj annak a szimbóluma, hogy elszakíthatatlan egymástól az anyaországi és a külhoni magyarság. A díj a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszervezőségben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és a külföldi személyeknek és szervezeteknek adományozható.

Hasonló bejegyzések