Az aztékok szent kaktuszából biogáz lesz
A régi aztékok szent növénynek tartották, a modern mexikóiak eszik, levét isszák, a gyógyszergyártásban és samponok összetevőjeként is használják: a mexikói tüskés fügekaktusz még az ország zászlaján is helyet kapott. Most tudósok újabb felhasználási módjára jöttek rá: megújuló energiaforrást látnak benne, pontosabban a kaktuszhulladékban.
A mitológiai történet szerint, a nap és a háború azték istene, Huitzilopochtli, kivágta egy áruló herceg szívét és egy tóba dobta. A tó szigetén nőtt ki az első fügekaktusz, az istenség pedig azt mondta az aztékoknak, ott alapítsanak várost, ahol az a kaktusz nő, aminek tetején egy sas ül és kígyót falatozik. Természetesen ez az volt, ami a szigeten növekedett, így ott alapították meg Tenocstitlant, az aztékok fővárosát, melynek romjain később a spanyolok Mexikóvárost kezdték építeni.
A mexikói tüskés fügekaktusz felhasználási palettája igen széles. Most kutatók új ötlettel álltak elő, amire azonnal lecsapott egy helyi startup: biogáz készül a kaktusz hulladékából, ami pedig környezetbarát energiát termel. Mexikóváros dáli részén fekvő Milpa Alta, saját kaktuszpiaccal rendelkezik, a közelben pedig egy 2.800 hektáros ültetvény húzódik. A kaktuszpiacon ugyanis annyi hulladék marad a növényből, hogy azt csak össze kell gyűjteni és hasznosítani, írja az Origo.
Ezt a kaktuszfajtát eddig is rendkívül sokrétűen hasznosították Mexikóban, egyesek szerint a néha körte formájúra növő fügekaktusz fejezi ki a legjobban a mexikói identitást. Sőt, a Milpa Alta fejlesztéséért felelős tisztviselő egyenesen úgy fogalmazott: a fügekaktusz a mexikói jövő üzemanyaga lehet. Egyelőre napi 3-5 tonna kaktuszhulladékot tudnak feldolgozni. Ez 170 köbméter biogáz és 1 tonna komposzt előállítását jelenti.