Az EU két alternatívája: bérunió, vagy a széthullás
Kelet-Közép-Európa legrangosabb gazdasági fórumára került sor a lengyelországi Krynica városában. Immár 27. alkalommal nyílt lehetősége Kelet-Európa politikai és gazdasági vezetőinek megvitatni a régió problémáit és meghatározni a világban betöltött szerepét. A Jobbik Magyarországért elnöke, Vona Gábor is előadást tartott a rendezvényen, írja az Alfahír.
Vona a „Kétsebességes Európa vagy két Európa” névvel ellátott panelbeszélgetésen szólalt fel, aminek központi témája, hogy több vezető EU-állam is felvetette a kétsebességes Európa gondolatát, ahol az EU-t és az eurózóna országait a föderáció irányába mozdítanák el, így Németország és Franciaország globális nagyhatalommá léphetne elő.
Az USA elfordulása és a britek kilépése arra ösztönzi az erősebb államokat, hogy új szövetséget hozzanak létre, ebből pedig úgy néz ki, hogy a legtöbb keleti állam kimarad és a perifériára szorul. Vona Gábor beszédében helytelennek találta, hogy a címben csak két lehetséges jövőképet neveztek meg: a kétsebességes Uniót vagy a két Európát.
Mint mondta, „a legelején le kell szögezni, hogy a kétsebességes EU nem egy jövőkép, hanem a múlt és a jelen. Ez a valóság, amiben élünk.” A politikus úgy véli: a kérdés nem az, hogy az egységes EU darabjaira eshet-e szét, hanem éppen fordítva, az, hogy a jelenleg gazdaságilag, társadalmilag és kultúrálisan is széttördelt Európa lehet-e egységes?
Lengyelországból, Magyarországról, Észtországból, Szlovákiából és a többi keleti tagállamból milliók – jobbára fiatalok – kelnek útra. Ez azonban számukra nem a személyek és a munkaerő áramlásának szabadsága, hanem egy szociális kényszer.
„Ha ezt a folyamatot nem tudjuk megállítani, márpedig jelenleg úgy tűnik, hogy nem sikerül, akkor a régiónkban megoldhatatlan demográfiai, társadalombiztosítási, munkaerőpiaci és családi tragédia elé nézünk” – sorolta fel kilátásokat Vona. Szerinte az egységes Európa számára a fő probléma a társadalmi-gazdasági különbségek. Itt lép színre a bérunió.
Bérunió, vagy a széthullás
Egy nagyon fontos európai polgári kezdeményezés indult el idén Bérunió címen: nyolc kelet-közép-európai országból fogtak össze civil szervezetek, pártok, szakszervezetek, hogy az Unió reformját elindítsák és a gazdasági szakadékot áthidalják azzal, hogy ugyanazért a munkáért az EU-n belül mindenütt ugyanolyan fizetést biztosítanak.
„Azt is tudjuk, hogy a béreket a gazdasági teljesítménynek kell meghatároznia és nem Brüsszelnek, de akkor teremtsünk már végre egy olyan uniós gazdaságpolitikát és kohéziós politikát, ahol a keleti régiónak reménye lehet a felzárkózásra.”
Vona Gábor szerint ennek a megoldásához három fél közös akaratára és munkájára van szükség: a brüsszeli vezetés józanságára, valamint valódi elköteleződésére az egységes EU mellett; a nyugati tagállamok belátására, illetve a keleti tagállamok szemléletváltására; a korrupció felszámolására, az uniós felzárkóztatási források felhasználásának hatékonyabbá tételére, a gyakorlati megoldásokra koncentráló politikára.
A Jobbik elnöke két utat lát az EU számára: „vagy bérunió lesz és egységes Európa, vagy Európa egy ideig még kétsebességes marad, azután pedig szétesik.”