Ismét lecsapott a Fidesz meghosszabbított keze: Tovább büntet az Állami Számvevőszék
A Jobbik után újabb négy párt, az LMP, a DK, az Együtt és a Párbeszéd kapott büntetést az Állami Számvevőszéktől – ezt az érintett pártok is megerősítették. A 2015-ös és a 2016-os év gazdálkodását vizsgáló ÁSZ a pártok irodabérleteiben talált kivetnivalót, ezért 5 és 10 millió forint közötti összegre büntette őket.
A HírTV értesülése szerint az Együttet több mint 9 millió forintra büntethetik, így a jövő évi támogatás elvonásával összesen csaknem 20 millióval kevesebb pénzük lesz kampányolni. Az LMP-nél 8 milliós büntetés jöhet. Az Egyenesen című műsor úgy értesült, hogy ötödikként az MSZP is kapott büntetést, de ők még nem tudták átvenni a hivatalos értesítést.
A Párbeszéd irodájának bérlésével kapcsolatban például az ÁSZ arra jutott, hogy tiltott állami támogatást vesznek igénybe. Mivel az ingatlan egyharmadát a képviselőknek járó irodabérlet terhére bérli a Párbeszéd, hivatalosan az Országgyűlés Hivatala a bérlő. Ez már 2014-ben is így volt, az az évi jelentésben viszont nem találtak benne semmi kivetnivalót.
A Párbeszédet az Együtt-tel és a Modern Magyarországgal közös, 2016-os plakátkampánya miatt is megbüntették, mivel a számvevőszék szerint piaci ár alatt bérelték a plakáthelyeket.
Itt ugyanaz lehet a helyzet, mint a Jobbik esetében: a médiapiacon bevett gyakorlat, hogy az úgynevezett listaár és a valós ár közt lényeges különbség van, ezt a szokásos kedvezményt tekinti az ÁSZ gyakorlata tiltott támogatásnak.
Szigetvári Viktor, az Együtt országos politikai tanácsának elnöke elmondta: önkényes az ÁSZ döntése, amelyet szerdán kaptak kézhez. Náluk is hasonló a helyzet: egy 2014 óta bérelt iroda, amit már ellenőrzött a számvevőszék, és részben az Országgyűlés Hivatala intézi a bérlést.
Sebián-Petrovszki László, a DK pártigazgatója is hasonló problémákat említett: náluk az adott időszakban huszonöt vidéki és két központi irodát vizsgálhatott az Állami Számvevőszék, de a jelentéstervezet nem mondja meg még azt sem, melyik irodákat és milyen alapon tartotta illegális támogatásnak a szervezet.
Tehát egyértelművé vált, hogy az ex-fideszes Domokos László vezette számvevőszék gyakorlatilag a teljes parlamenti ellenzéki palettára rákönyökölt.
(Fotó: Béres Attila/Magyar Nemzet)