Anyaország Kiemelt 

Német elemzés a demokráciáról: Magyarország elrettentő példa

A német Bertelsmann Stiftung a világ egyik vezető politikai alapítványa, amelynek felmérése szerint 2006 óta nem volt ilyen rossz állapotban a világon a demokrácia.

Negyven országban szenvedett csorbát a jogállamiság az elmúlt két évben, és 50 állam korlátozta polgárainak politikai jogait.

Az elemzés kitüntetett helyen kezeli Magyarországot: a német alapítvány szerint Törökországgal együtt olyan állam, amelyben a politikai vezető demokratikus választáson jutott ugyan hatalomra – Erdogan 2003-ban, Orbán Viktor 2010-ben –, de később korlátozták a politikai szabadságot és az állampolgárok jogait, hogy hatalomban is maradhassanak.

Az alapítvány szerint 58 országban csökkent a kormányzatok hajlandósága arra, hogy a különböző társadalmi konfliktusokat felszámolják, sőt, néhány államban kifejezetten rájátszott a kormányzat a konfliktusokra, Magyarország pedig itt is kiemelt példa. Gondoljunk csak a migránsválságra…

És bár a magyar folyamatokat különösen aggasztónak találják, a példa egyáltalán nem egyedi. Jelenleg a világon 3,3 milliárd ember él autokráciában – a magyarok egyébként még nem tartoznak közéjük, egyelőre a „hiányos demokráciák” közé sorolták.

A tanulmány szerint aggasztó az a folyamat, ahogyan a demokráciák korlátozni kezdik saját állampolgáraik szabadságát, ez figyelhető meg például Törökországban, Brazíliában és Lengyelországban.

Az elmúlt két évben kizárólag Burkina Faso és Srí Lanka vált érezhetően demokratikusabbá és jobban kormányzottá, ezzel szemben 13 államban romlott a helyzet. Banglades, Nicaragua, Mozambik, Libanon és Uganda például kiesett a demokráciák közül.

A képen: Recep Tayyip Erdogan török államfő és Orbán Viktor kezet fog Ankarában 2017. június 30-án. (MTI/EPA)

Hasonló bejegyzések