„Okos drogokat” szednek a szerbiai fiatalok
A világban egyre inkább terjednek az ún „okos drogok” (smart drugs) a fiatalok körében, akik a tanulással rájuk nehezedő nyomást, illetve a tananyag elsajátítását különféle gyógyszerekkel, vagy annak nem minősülő „anyagok” használatával igyekeznek megkönnyíteni.
Ezek a drogok természetesen nem kerülték Szerbiát sem. Már korábbról is ismert néhány, amfetamin alapú szer, amelynek hatásai többnyire ismertek a szakemberek előtt. Még korábban az oxfordi és a Harvard egyetemek szakemberei felfedeztek egy gyógyszert, amelyről számos kísérlet után bebizonyították, hogy kifejezetten serkentően hat az agyműködésre. Ez a szer a modafinil.
Dr. Janko Samardžić, a belgrádi orvosi kar docense elmondta, hogy a modafinilt leginkább a narkolepszia kezelésére alkalmazzák, ami az ébrenlétet, és az alvást is érintő, bonyolult működési zavar. Az alvászavarok csoportjába tartozik, jellemzője, hogy az agy képtelen megfelelően szabályozni az alvási ciklusokat.
A modafiniltől való függőség veszélyének kialakulása ugyan jóval kisebb, mint például az amfetamin, vagy a kokain esetében, de huzamosabb alkalmazása súlyosabb pszichikai elváltozásokat okozhat, ilyen például az öngyilkosságra való hajlam.
Samardžić kifejtette, hogy ezeket a szereket a szerbiai fiatalok is használják a tanulási gondjaik csökkentésére, „okos drogként”. A gyógyszert Szerbiában nem jegyezték be, tehát forgalmazása illegális.
Ennek ellenére az interneten keresztül viszonylag hozzá lehet jutni. Nem nehéz utánakeresni, a Google-be begépelve mintegy 3,5 millió találat ugrik ki. Samardžić elmondása szerint akár Facebookon keresztül is elérhető, egy tíz tablettás kiszerelés ára 1200 dinár.
(Srbijadanas.com nyomán)