Orbán Viktor jó úton halad a teljhatalom felé
Juhász Attila, a magyarországi Political Capital pártsemleges közéleti elemző intézet főmunkatársa a Népszavának nyilatkozva beszélt arról, mi olvasható ki az új kabinet struktúrájából a kormány jövőbeli működésére vonatkozóan.
Juhász Attila szerint
„az új kormány struktúrája azt mutatja, hogy tovább nő a kormányfői hatalom, Orbán Viktor miniszterelnök újabb területeket tarthat közvetlenül a felügyelete alatt”.
Az elemző úgy véli, hogy ezt leginkább az Orbán Viktor közvetlen irányítása alá tartozó Miniszterelnöki Kabinetiroda létrehozása jelzi, ami számos olyan területet kapott meg, ami korábban a Lázár János vezette Miniszterelnökség hatásköre volt.
„Elképzelhető, hogy a kormányfő úgy érezte, bizonyos folyamatokra nem lát rá megfelelően a Miniszterelnökségen keresztül, ezért magához vonta ezeket a feladatokat”
– fogalmazott a Népszavának Juhász.
Hozzátette: „egyelőre nem tudni, milyen hatása lesz majd a Kabinetirodán belül felálló hírszerzői hivatalnak, azonban várhatóan ez is tovább növeli a kormányfői pozíció befolyását”.
Az elemző úgy látja, hogy a 10 minisztériummal és a három tárca nélküli miniszterrel dolgozó kormányzati struktúrában továbbra is nagy hangsúlyt kapnak majd az államtitkárok.
Az is sokatmondó, hogy a struktúrán belül megmaradt a két kijáróember pozíciója – Rogán Antal, és Lázár János helyett immár Gulyás Gergely személyében –, akik a nyilvánosság felé és házon belül is teljes odaadással dolgoznak majd azon, hogy Orbán Viktor akarata a kormányban és a szavazók körében egyaránt érvényesüljön.
Magyarország „most jár valahol a keleti mintájú, totális autokrácia felé vezető út kétharmadánál, ezt lassan csak a személyi kultusszal megspékelt elnöki rendszer múlhatja majd felül”. Ez például a balkáni Szerbiában, Orbán jóbarátja, Aleksandar Vučić esetében már nagyjából meg is történt…
(Magyar média nyomán)