Itt az új magyar nemzeti légitársaság
Minden idők legnagyobb forgalmú nyári szezonja vár a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Bár fejlesztése gyorsan halad, az utóbbi hónapok botrányos esetei arról árulkodnak, hogy egyelőre inkább Kelet-Európa kapujának tekinthető, mint a Nyugaténak.
Újabban Ferihegy a távoli célpontok megnyerésével emelné a presztízsét. Az viszont továbbra is kérdés, hogy az egyébként jó földrajzi adottságú budapesti légikikötőből sikerül-e olyan regionális központot kreálni, mint amilyen Közép-Európában Bécs vagy Varsó, északon Helsinki, vagy az Alpok lábánál fekvő München. Ehhez ugyanis hiányzik az a hálózat, amely szaknyelven szólva ráhordaná az utasokat a tengerentúli járatokra.
Ezt jellemzően a hagyományos modellben működő, nemzeti tulajdonú légitársaságok képesek a leghatékonyabban megtenni, általában szövetségekbe tömörülve. Ám az egykoron OneWorld-tag Malév hat éve becsődölt, és a napokban véglegesen, jogutód nélkül megszűnt, 170 milliárd forint adósságot hagyva maga után – olvasható az e heti HVG cikkében.
A Malév hűlt helyén hat évvel ezelőtt még volt némi tülekedés, a Wizz Air azonban sikerrel játszotta ki helyzeti előnyét. Ezt jól mutatják a forgalmi adatok is: a magyar hátterű, ám a londoni tőzsdén jegyzett társaság a ferihegyi utasforgalom csaknem egyharmadát adja, jócskán megelőzve a szintén fapados Ryanairt.
Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója tehát nem teljesen alaptalanul állítja, hogy cége Magyarország de facto nemzeti légitársasága. (HVG)