Elfogadták a Sargentini-jelentést – a Jobbik nem támogatta
693 európai parlamenti képviselőből 448 támogatta a Sargentini-jelentést, 197-en szavaztak ellene, míg 48-an tartózkodtak – jelentette az Alfahír portál strasbourgi tudósítója. Az Európai Parlament így hivatalosan is elfogadta a zöldpárti Judith Sargentini nevével fémjelzett jelentést.
Az EP szerepe ezzel véget ért, most már az Európai Tanács tagjai (az állam- és kormányfők) döntenek arról, hogy életbe léptetik-e Magyarországgal szemben az úgynevezett 7-es cikkelyt, mely akár Magyarország szavazati jogának megvonását is jelentheti.
A Jobbik nem támogatta a jelentést
A Jobbik, a legnagyobb ellenzéki magyar párt nem szavazta meg a jelentést, rámutatva még a vita során, hogy a bírálatok a Fidesz ellen irányulnak, a jelentés maga viszont Magyarországot ítéli el. Az LMP szintén nem szavazta meg a jelentést. A magyarországi szocialisták ugyanakkor, szándékukat előre jelezve, megszavazták a Sargentini-jelentést.
A jelentés egyébként leginkább jelzés értékű. Ahhoz ugyanis, hogy komoly következménye legyen, szükséges egy második kör lefutása is, valamint az, hogy minden egyes EU-s ország elítélje Magyarországot a szavazati jog megvonása érdekében.
Balczó Zoltán felszólalása a Sargentini-jelentés tegnapi vitájában
A Jobbik EP-képviselője a következőképpen indokolta pártja álláspontját:
„Az Európai Parlamentben már 2015-ben Magyarország elleni vádként hangzott el az illegális migráció határkerítéssel való megállítása. Ezért elismerést kellett volna kapnunk, ehelyett a vád a mostani jelentésben is szerepel, elvárva a migránsok kvóta szerinti befogadását, egy megbukott döntés teljesítését. A jelentés rasszizmusról és erőszakos cselekmények formájában is megnyilvánuló antiszemitizmusról beszél. Ezt a rágalmat visszautasítom. A jelentésben súlyos megállapítások szerepelnek a korrupció növekedésével, a jogállamiság korlátozásával, a média példátlan mértékű kormányzati túlsúlyával kapcsolatban. Ezek a bírálatok valósak, tényeken alapulnak, így feltehető a kérdés: mennyiben szabad ország ma Magyarország? Az előterjesztés elfogadásához az igen szavazatok kétharmados többségére van szükség. A végszavazáskor tartózkodni fogok, ami azt jelenti, hogy nem támogatom ezt a migrációpárti jelentést, egyben elutasítom a 7. cikk szerinti eljárás megindítását, amelynek végső szankciói nem egy kormányt, hanem egy egész országot sújtanának.”