Kincsek kerültek elő a rekordalacsony vízállású Dunából
Egy 18. század közepén elsüllyedt hajó rakományát fedezték fel a Dunában a minden korábbinál alacsonyabb vízállásnak köszönhetően a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum régészei a Budapesthez közeli Érdnél.
Egy amatőr hobbirégész kereste meg őket az érdi Duna-szakaszon, aki a folyómeder időlegesen kiszáradt részében talált egy réginek tűnő kolompot. Ezután az archeológusok kivonultak a helyszínre, és már az első napon több mint ezer pénzérmét tártak fel, részint magyar pénzeket, de nagyon sok nyugat-európai, például németországi, németalföldi érmét is. Egy 1745-ös, Mária Terézia-korabeli pénzérme is előkerült, ez is arra utal, hogy a hajó a 18. század közepén süllyedhetett el a Dunában.
A pénzérmék mellett főként kézifegyverek – tőrök, lándzsák, kardok -, ágyúgolyók és használati tárgyak kerültek elő eddig. A régészek drón segítségével magát a hajóroncsot is megpróbálták felkutatni, és sikerült is beazonosítaniuk valamit, ami akár a hajó maradványa is lehet. Az alacsony vízállásnak köszönhetően egyébként az elmúlt napokban számos roncs és egyéb „érdekesség” került a felszínre. Több autóroncs, hajóroncs, hídmaradvány, fegyverek, de még holttestek is előbukkantak a leapadt folyó medréből.