Orbánék és Vučićék esernyője alá kerülő média: Így nem nehéz uralkodni
Holtverseny alkult ki Szerbia és Magyarország között a sajtó gátlástalan kisajátítása és ellenőrzése terén.
A cenzolovka.rs ellenzéki portál rámutat arra a tényre, miszerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök és körei olyan 450 médiumból álló konglomerátumot hoztak létre, amelyeknek közös jellemzője, hogy maradéktalanul kiszolgálják a magyar kormányt, vagyis a hatalmon levő Fideszt.
Ennek a „halmaznak” az élére Orbán embere, Liszkay Gábor került.
Az egy helyre söprődött sajtóorgánumok a nemrég megalakult Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány tagjai.
Mindössze néhány független médiumnak sikerült a hírhedt kormányhű alapítványon kívül maradnia. Működésük a következő időszakban az eddiginél is nehezebb lesz, hiszen
totálisan központosított médiabirodalommal kell majd versenyezniük,
emelte ki a cenzolovka.rs, Urbán Ágnes ismert médiakutatóra hivatkozva.
A 450 bekebelezett médium között televíziók, rádiók, folyóiratok, bulvárlapok, portálok, regionális és helyi újságok stb. találhatók, amelyek mind-mind kőkemény kormánypropagandát nyomnak.
Ráadásul a magyar miniszterelnök aláírta azt a dokumentumot, miszerint a szóban forgó alapítvány gyakorlatilag nem vethető ellenőrzés alá. Ha az illetékes állami testület mégis a médiatancshoz fordulna, ezt hiába tenné, ugyanis a tanács valamennyi tagját a Fidesz kezdeményezésére nevezték ki.
„Érdekes” adat, hogy a nonprofitnak mondott Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány tagjai tavaly 185 millió euró bevételt jegyeztek.
Az egyesülő lakajmédiumokat az állam által finanszírozott hirdetésekkel jutalmazták meg.
Urbán Ágnes médiakutató úgy véli, a kormányhű médiumok példa nélküli társulása után jóformán nincs értelme sajtószabadságról beszélni, hiszen a létrehozott konglomerátum a médiatér szinte teljes elfoglalásához vezet.
A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet felmérése szerint Magyarországon 2013 óta folyamatosan csökken a sajtószabadság. Ezen a téren Magyarország a mai napig (tehát öt év alatt) 17 helyet esett vissza: az 56-ról a 73. helyre.
Szerbiának ehhez két év is elég volt: 2016-ban az 59. helyet foglalta el, mára pedig a 76. helyre zuhant.
A szerbiai médiahelyzetet azonban
immár az ellenzéki újságírók elleni fizikai támadások is jellemzik.
A médiumok túlnyomó részének felvásárlása Szerbiában is hasonló módon történik, mint Magyarországon.
Legfrissebb példa a nagy nézettségnek örvendő televíziók: az O2 és a Prva megkaparintása. Ezeket „kerülő úton” Srđan Milovanović, a Szerb Haladó Párt egyik tisztségviselőjének a testvére vette meg, szögezi le a cenzolovka.rs portál.