41 éve tért haza a Szent Korona
1945 elején Szálasi Ferenc nyilas vezetőnek menekülnie kellett, a Koronát magával vitte, mivel az volt a véleménye, hogy „a Szent Korona és az államfő elválaszthatatlanok egymástól”.
A koronaőröktől a nyilasok elvették ugyan őrzésük tárgyát, de Pajtás Ernő ezredes vezetésével követték a magyar történelem szakrális emlékét. Pajtásék nyitották fel végül a korona őrzésére szolgáló ládát 1945. április 26-27-én, és a Szent Koronát, a jogart és az országalmát kivette, majd egy benzines hordóban egy sziklafal előtt rejtette el. A ládát benne a karddal átadták az amerikaiaknak a koronaőrök, de csak 1945. július végén, a kulcs előkerülése után derült ki, hogy hiányoznak a tárgyak. Végül Pajtás Ernő beismerte maga rejtette el a koronát és a koronázási ékszereket, s megmutatta, hogy hol található: a kincs ismét sérüléseket szenvedett.
Előbb Frankfurtban egy banki trezorban,később Wiesbadenben, az amerikai hadsereg műkincsgyűjtő központjában, majd több németországi állomást követően az 1950-es évek elejétől az Egyesült Államokban, Kentucky államban, Fort Knox erődjében őrizték a Szent Koronát egészen 1978-ig.
Végül a Szent Korona – a magyar állam önállóságának és függetlenségének jelképe – több mint három évtized után tért haza.
Cyrus Vance, az USA külügyminisztere a Budapestre érkezett magyar Szent Koronát és a koronázási ékszereket 1978. január 6-án adta át Apró Antalnak, az Országgyűlés akkori elnökének a Parlamentben. Azóta e napon ünnepeljük A SZENT KORONA HAZAÉRKEZÉSÉT.