Egy közgazdász az Orbán-kormányról: „Magyarországon éppen egy modern autokrácia jön létre”
Tóth István János közgazdász, a CRCB (Korrupciókutató Központ Budapest) igazgatója, és a Magyar Tudományos Akadémia egyik kutatóközpontjánál (KRTK) működő Közgazdaság-tudományi Intézet főmunkatársa. Az alábbiakban a 444.hu portálnak adott interjújából idézünk néhány markánsabb megjegyzést.
Mindenekelőtt megjegyzendő, hogy a közgazdász által elmondottak gyakorlatilag pontosan megfelelnek annak az állapotnak, amely Szerbiát, pontosabban annak társadalmi, politikai és gazdasági helyzetét jellemzi napjainkban. Ez nem meglepő, ha tudjuk, hogy Magyarország miniszterelnöke és a balkáni ország elnöke igencsak jó viszonyt ápol egymással.
„ Véleményem szerint egy ilyen rendszer csak nagyon korlátozott ideig és nagyon korlátozott körben képes jólétet teremteni. Közgazdászként mélyen piachívő vagyok. A piacgazdaság, a vállalkozók számára a jog és nem az önkény uralma a kívánatos” – jellemzi Tóth az aktuális magyar kormányt.
„A magyarhoz hasonló rendszereket modern autokráciaként írják le, ahol a modern diktátor rájött, hogy az uralom fenntartása szempontjából a nyílt represszió túl költséges, és lehet, sőt, megéri a nyílt repressziót propagandával és a középosztály kifizetésével helyettesíteni. A modern autokrácia koncepciója mögött tehát egy viszonylag egyszerű közgazdasági kalkuláció is meghúzódik.
Hozzá kell tennem, hogy a „Mi is van itt?” kérdésre azért is nehéz válasz adni, mert a diktatúra fogalmát is alapvető félreértés övezi. Ezt hajlamosak vagyunk kölcsönösen megfeleltetni a nyílt represszióval. Az ilyen okoskodás szerint „ha nincs nyílt represszió, akkor nincs diktatúra sem”.
A represszió mellett milyen fontos szerepet hárul a hatalom stabilizálásában a propagandának – hangsúlyozza Tóth.
„Minél inkább képes a propaganda kizárni a realitást az emberek gondolkodásából, annál erősebb tud lenni a diktatúra. Szóval egyáltalán nem igaz a nyílt represszió ekvivalens a diktatúrával állítás.
Egyre inkább úgy látszik, hogy Magyarországon egy modern autokrácia jön létre, pedig nem ez volt a célunk 1989-ben.
… ki tudtuk mutatni, hogy a kormányközeli online sajtóban a 888.hu szinte teljesen megegyezett az orosz propaganda oldallal, ha a „terror” és a „migráns”, valamint a „migráns” és az „erőszak” kategóriák összekapcsolódását nézzük…
…A fals hírek gyorsabban terjednek. Több embert és gyorsabban érnek el, mint az igaz hírek…
(444.hu nyomán, a képen Tóth István János özgazdász)