Az anyaországi pártok eredménye az EP-választáson – rövid összegzés
A következő anyaországi pártok lépték át a parlamenti küszöböt az EP-választáson: Fidesz-KDNP 52,14% (13 mandátum), DK 16,26% (4 mandátum), Momentum 9,92%, (2 mandátum) MSZP-P 6,68% (1 mandátum), Jobbik 6,44% (1 mandátum).
Az LMP (2,19%) nem jutott be az Európai Parlamentbe.
A Fidesz, amely a magyarországi média (beleértve a helyi újságokat és elektronikus médiumokat is) 99 százalékát vásárolta fel, tehát szinte a komplett agymosó gépezetet birtokolja, és egy választási csalástól sem riad vissza (csakúgy, mint a szerbiai „testvérpártja” – a Szerb Haladó Párt) a várakozásnak megfelelő eredményt ért el.
Sokak számára viszont kellemetlen meglepetést jelent Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció sikeres szereplése. Ez egy nehezen megmagyarázható jelenség, csakúgy, mint a Momentum (többnyire pesti) liberális párt ilyen méretű feltörése.
Az egyetlen párt amely küzd a határon túli magyarság autonómiájáért, és amely törődik a délvidéki magyarság sorsával, a Jobbik a vártnál gyengébb eredményt ért el, amiből persze nem kell messzemenő következtetést levonni, hiszen köztudott, hogy a jobbikos szavazókat általában kevésbé érdekli az EP-választás.
A pártok valós erejéről az ősszel sorra kerülő önkormányzati választások adhatnak precízebb választ.
Emellett figyelembe kell venni a Jobbikra az elmúlt időszakban nehezedő súlyos nyomást és támadásokat.
Erre mutatott rá Jakab Péter, a Jobbik szóvivője is, aki kiemelte: „A Fidesz ÁSZ-bírságon, bomlasztási kísérleten, kampánytiltásokon, hazugságokon keresztül gyakorlatilag meg akarta szüntetni a pártot, de egyik fegyvere sem ért sikert, és a Jobbik továbbra is létezik.”
Hozzáfűzte:
„A Jobbik története legnehezebb évén van túl, mert annyi támadást kapott a Fidesztől, hogy csak a nyertes sajtópereik meghaladják a 250-et.
Ez 250 hazugság a Jobbikról, amit csak utólag lehetett kivédeni.”
Gyöngyösi Márton, a párt elnökhelyettese és EP-listavezetője arról is beszélt, hogy a jobbikos brüsszeli képviselet során ki fognak állni a migráció ellen, de nem csak a közel-keleti, hanem a Fidesz-féle letelepedési kötvényes és vendégmunkás-bevándorlás ellen is.
A Jobbik továbbra is tartja magát ahhoz, hogy a határőrséget vissza kell állítani, az Európai Unióban pedig konszenzusra kell törekedni, mely során olyan megállapodásokat kell kötni a tagállamokkal, ami az egész kontinens javára válik.
Ugyanúgy harcolni fognak a Bérunióért, azaz, hogy a magyar munkabéreket a lehető legjobban felzárkóztassák a nyugathoz, ehhez azonban új kohéziós politika kell, amit nem lehet csak belföldön vívni, hangsúlyozta Gyöngyösi.
(alfahir.hu nyomán)