Hiába méregdrága az üzemanyag Szerbiában, az ország kőolajtartalékai majdnem a nullával egyenlőek!
Minden komoly ország felkészült az esetleges kőolajhiányra ún. kötelező tartalékok biztosítása révén.
Mint ismeretes, Szerbia nem egy komoly ország, ami abból is látszik, hogy mindössze tíz napra elegendő tartalékkal rendelkezik. Ez majdnem a nullával egyenlő.
A szaúd-arábiai olajipari létesítmények elleni támadás után ellátási problémák jelentkeztek a világpiacon. Ha a helyzet katonai konfliktussá fajul, az súlyos kőolajválság kialakulásához vezethet.
De még ha minden ideális lenne, az országok akkor is legalább 90 napos időszakra elegendő kőolajtartalékkal kellene, hogy rendelkezzenek. Ezt az európai uniós szabályok is előirányozzák, megkövetelik.
A szerb rezsim azonban fittyet hány erre az alapvető követelményre (is).
Pedig az említett tartalékokat játszi könnyedséggel lehetne biztosítani, főleg annak tükrében, hogy a szerbiai polgárok évente 2,5 millió tonna üzemanyagot vásárolnak.
Literenként 2,6 dinárt fizetnek a kötelező tartalékok fenntartására szolgáló illeték címén. Ily módon évi szinten 42 millió eurós bevétel folyik az államkasszába.
Az említett, polgárokból kipréselt összeget azonban a kormány nem éppen rendeltetésszerűen használja fel.
A 90 napra elegendő kőolajtartalékok megteremtése helyett a pénz legnagyobb részét a „költségvetési lyuk betömésére” (és még ki tudja, milyen célokra) fordítják.
Az esetleges következmények pedig ez esetben is „természetesen” az átlagpolgárokat sújtják majd.
(danas.rs nyomán)