Néhány hét, és Orbán Viktornak gondjai lehetnek az Európai Néppárttal
Amikor már úgy tűnt, hogy kiegyenesedik a brüsszeli pálya Orbán Viktor előtt Várhelyi Olivér biztosi kinevezésével, újabb lehetséges buktató került elő. A Fidesz tagságát még márciusban függesztették fel az Európai Néppártban, miután a pártcsaládot súlyosan megosztotta a Fidesz politikája.
Főleg az északi, Magyarországon inkább liberálisnak tartott jobboldali pártok nézték rossz szemmel a magyar kormány tevékenységét, a déli és keleti, gyakran populizmusba hajló pártokat jellemzően nem zavarta.
Aztán a Néppárt a májusi európai parlamenti választáson gyengébb eredményt ért el, mint valaha. Ezzel megtört az a tömb, amelyben a néppárt és a szociáldemokraták közösen irányították Európát, tényezővé váltak a liberálisok és a zöldek is.
Manfred Weber frakcióvezető és Joseph Daul elnök tavaszi döntése az volt, hogy az ügyet elnapolják, és a Fideszt a kizárás helyett felfüggesztik. Ezt Orbán úgy adta elő, hogy a Fidesz önmagát függesztette fel.
A Bölcsek Tanácsa hónapok óta létezik, látható eredmény nélkül, a hírek szerint jelentésük még nem készült el, a jövő év elején adhatják le.
Ugyanakkor szerdán megválasztják a Néppárt új elnökét a pártcsalád zágrábi kongresszusán, és mivel az egyetlen jelölt Donald Tusk, az Európai Tanács eddigi elnöke, volt lengyel kormányfő, a szavazás kimenetele nem kérdéses.
Tusk pedig teljesen más ember, mint Joseph Daul. A francia Daul sokáig kifejezetten jó viszonyt ápolt Orbán Viktorral, gyakori vendég volt Fidesz-rendezvényeken, és a végsőkig kitartott a magyar kormánypárt mellett.
Egy Daulhoz hasonló szövetséges elvesztése amúgy is fájhat a Fidesznek, különösen úgy, hogy aki helyette jön, ma már messze nem ennyire jó barát.
Tusk energikus politikus, aki néha egy adag igazságérzetet is tol a racionális politikába.
Orbánhoz hasonlóan Tusk részt vett a rendszerváltásért folyó harcban, együtt küzdöttek a nyolcvanas években a szabadságért és a liberális demokráciáért, csak Tusk később is úgy maradt.
A Néppárt elnöksége Tusk számára tehát ideiglenes mellékpályaként is felfogható, amit felhasznál arra, hogy a hazai népszerűségét növelje, és mivel hazai ellenfele a Fidesz egyik fő európai szövetségesének számító Jog és Igazságosság, mindez előrevetíti az Orbánékkal szembeni szigorú fellépést a Néppárton belül.
(24.hu nyomán)