Szerbia az élen jár: „A nyugat-balkáni erőművek embertelenül szennyezik a levegőt”
Bár 12 évük volt rá, a nyugat-balkáni országok egyelőre képtelenek voltak visszafogni szénerőműveik szennyezését. Sőt, 2016 óta nemhogy csökkentették volna, inkább növelték a kéndioxid- és porkibocsátásukat – írja a 444.hu a Bankwatch nevű, klímavédelemmel és emberi jogi témákkal foglalkozó civil ernyőszervezet jelentésére hivatkozva.
A nyugat-balkáni, Európai Unión kívüli, de tagságra törekvő országok 2005-ben szerződéssel csatlakoztak az Energiaközösséghez, amelynek célja, hogy Délkelet-Európára és a fekete-tengeri régióra is kiterjessze az uniós energiaszabályozást. A tagállamok és a csatlakozó országok ekkor kibocsátáscsökkentési vállalásokat is tettek, 2018-as határidővel. A jelentés szerint az EU-ban sikerült túlteljesíteni a célokat, a Nyugat-Balkánon viszont egész más a helyzet.
A kéndioxid-szennyezés nagy részéért Szerbia (336 ezer tonna) és Bosznia-Hercegovina felelős (202 ezer tonna), az ő kibocsátásuk háromszorosa, illetve négyszerese a határértéknek.
A jelentés szerint ironikus, hogy pont ez az egyetlen erőmű, amit 2018-ig sikerült kénszűrő berendezéssel felszerelni. Egyelőre nem tudni, mi siklott félre a beruházás során, amit két kínai cég, a China Machinery Engineering Corporation és a China Eximbank részvételével végeztek.
Szerbiában egyébként új szénerőmű is épül kínai pénzből.
A szerb és koszovói erőművek által kibocsátott pormennyiség is önmagában elég lett volna, hogy elbukják a kitűzött célt.
A Kosovo B erőmű például több mint ötezer tonnát engedett a levegőbe, ami kapásból több a határérték felénél. Összességében a nyugat-balkáni porkibocsátás 60 százalékkal van a határérték felett.
(444.hu nyomán)