Anyaország Kiemelt 

Apponyi a magyar béke kilátásairól

100 éve írták a lapok:

A magyar béke és Románia. — Hazaérkezett a békedelegáció egy része.

Neuilly, március 8. (Szikratávirat) Az Új Nemzedék kiküldött munkatársa jelenti Neuillyból: Ma alkalmam volt hosszasabban elbeszélgetni gróf Apponyi Alberttel a magyar béke kilátásairól és Nitti olasz miniszterelnök ismert lépéséről. Apponyi a többek közölt a következőket mondotta : — Egy bizonyos, valaminek történnie kellett. Olaszország megtette a kezdeményező lépést és Lloyd George nem zárkózott el mereven a javaslat elöl. A nagy feszültség engedett és mintha megváltozott volna a szövetséges hatalmaknak az a szándéka, hogy Magyarországot életképtelenné tegyék a környező országok javára. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy immár az eddiginél nagyobb optimizmussal nézhetünk a jövő elébe. A mi szerepünk csak egy lehet: bíznunk kell ügyünk igazságosságágában. Arra el lehetünk készülve, hogy ellenfeleink a közeljövőben erős sajtókampagnet fognak indítani ellenünk. Ez a támadás annál vehemensebb lesz, minél inkább érvényesül a békekonferencián a belátó mérséklet politikája. Meg fogjuk tenni kötelességünket, védekezni fogunk ellenük, az a hátrányunk kétségtelenül meglesz, hogy azokat a rugókat, amelyek az eseményeket a háttérből irányítják, nem ismerjük. Akárhova fejlődnek is az események, minekünk erős várunk a népszavazásra irányuló követelésünk. Meg van a reménységünk, hogy az antant egyes területekre nézve javaslatunkat elfogadja. Válaszjegyzékünkben persze pontosan körvonalaztuk, mily feltételekkel kell a népszavazásnak megtörténnie, hogy annak eredményét az ország is megnyugvással vehesse tudomásul.

Bukarest, március 8. (MTI) A magyar békedelegáció javaslataira adandó válasz halogatásáról szóló legújabb párisi, londoni és római hírek, valamint Asquith megválasztása  a békeszerződés revíziójának szükséges voltáról tett nyilatkozata, végül Nitti olasz miniszterelnöknek a magyar követeléseknek kedvező magatartása valósággal konsternációt idézett elő Románia politikai körében. A román sajtóban élénken nyilvánul meg a vezető román köröknek az az aggodalma, hogy a békeszerződést a tizenkettedik órában is módosítják Magyarország javára.

Neuilly, március 8. (A MTI szikratávirata.) A magyar békedelegáció ama tagjai, akik feladatukat itt már elvégezték, csütörtökön este 7 óra 20 perckor az expresszvonattal Budapestre utaztak. Az elutazókat Praznovszky Iván főtitkár, a francia misszió részéről pedig Gallais kapitány kísérte ki a pályaudvarra. Elutaztak Kállay Tibor, Koneck Emil, Kovács Lajos, Vicián Ede, Scitovszky Tibor, Kiss Sándor, gróf Worcitzky Olivér, Otrubay Károly, Ezry Sándor, valamint Guáry igazgató.

Budapest, március 8. A Magyar Távirati Iroda jelenti: A magyar békedelegációnak az a csoportja, amely folyó hó 4-én, csütörtökön utazott el Párisból, vasárnap reggel Budapestre érkezett.

Huszár Károly nem vállalja az új kormány alakítását.

Huszár Károly

Budapest, március 8. A keresztény iparosok országos szövetsége vasárnap délelőtt tartotta nagygyűlését a Gólyavárban. A gyűlésen Huszár Károly miniszterelnök nagy beszédet mondott. Bevallja, — úgymond — hogy kormányzása idején nem részesült abban a támogatásban, amelyet remélt és elvárt volna párthíveitől és éppen azért nem vállalkozik továbbra a kormány vitelére, hanem mint közkatona igyekezik híveket toborozni ebben az országban, de a külföldön is a keresztény magyar politikai irányzatúak.

Tüntetés Sopronban az osztrák kiküldöttek ellen.

Az antant határozata értelmében misszió ment Sopronba a nyugatmagyarországi helyzet megvizsgálására. Odautaztak a magyar és az osztrák kormányok megbízottai. A vonat beérkeztekor ötezer főnyi tömeg tüntetett az osztrákok ellen A kiküldöttek kocsira ültek s a Pannónia-szállóig hajtattak. Az osztrák kiküldötteket, noha kocsijaikat rendőrök vették körül, almával megdobálták. A tömeg hangulata oly izgatott volt, hogy a népet lovasrendőröknek kellett szétoszlatni. A város magyar zászlókkal van fellobogózva. Nemzeti színű falragaszok vannak kifüggesztve, ezzel a felírással: Magyarok akarunk maradni A magyar kormány nevében báró Villányi Frigyes osztálytanácsos a történtek fölött sajnálkozását fejezte ki.

A Hasburg-ház családi tanácsa.

A bécsi Sonn- und Montags Zeitung jelenlése szerint svájci Olden városban Frigyes főherceg elnöklésével családi tanácsot tartottak a Habsburg-házi főhercegek, akik a külföldre menekültek és épp úgy, mint azok a rokonok, akik Ausztriában maradtak, elhatározták, hogy lemondanak összes előjogaikról és címeikről, Károly exkirályt azonban továbbra is a Habsburg-ház fejének ismerik el. József főhercegre nézve kivételt tettek.

(Forrás: Délmagyarország, 1920. március 9, 9. évfolyam / 56. szám)

Konstantinápolyt az angolok szállják meg.

London. A Daily Telegraph szerint a kormány a helyzet komolyságára való tekintettel elhatározta, hogy Konstantinápolyt angol szárazföldi és tengerészcsapatokkal megszállja. A francia és az olasz kormányt felszólították, hogy vegyen részt a megszállásban. Kellő számú katonaság rendelkezésre áll.

(Forrás: Esztergom és Vidéke, 1920. március 9 / 56. szám)

Hasonló bejegyzések