Néma ország
100 éve írták a lapok:
Mélységes, halálos csend szállott a megcsonkított Magyarországra. Megszűnt az ország szíve dobogni, keze munkálkodni, tüdeje lélekzeni s így tiltakozik némán a békeszerződésnek elnevezett hadizenet igazságtalanságai ellen. Amíg ezt a papirost idegen földön aláírják, addig mi idehaza némán tüntetünk és azt hisszük, hogy néma szavunk elfog jutni a legfőbb tanács termeibe is részvétre fogja hangolni ellenségeinket. Tévedés!
Volt idő mikor hangosan kiáltottuk oda az egész világnak: nem, nem, soha ! és talán, legfeljebb gúnyos mosolyt idéztünk elő az elbizakodott arcokon. Hangos szavunk gyenge volt az ágyuk dörgéséhez hozzászokott füleknek, akaratunk kevés a tiltakozás végrehajtásához és lelkünk erőtlenségét valóban jól jelképezi a tegnapi mélységes, halálos némaság. A megaláztatás, mindég lehorgasztott fővel jár és mi nemcsak tegnap, hanem évtizedekig fogunk így járni. Talán a szégyen pírja fogja pirosra festeni arcunkat a nemes tüz helyett és fegyver helyett végtelen nyomorúságot szorongat majd karunk. Igen, úgy lesz, elvesztettük hitünket, hisz a tettek helyett csak beszéltünk és most igazán nincs más hátra, mint némán lehajtani fejünket, hamut hinteni rá és reszketve várni az utókor súlyos ítéletét a jövőben is pirulva hallgatni az elszakítottak hangos jajgatását.
Néma csend honol az országban, megmerevedett minden, csak a nagy Rákóczi fordult meg csendes, néma sírjában.
(Esztergom és Vidéke, 1920. június 5. 42. évf. / 127. szám)
A nemzetgyűlés. — Rakovszky elnök beszéde. — Az igazságtalanságok megtorlása.
— Bízzunk . . . ! Ne bántsd a magyart! — Üzenet az elszakított testvéreknek.
A tegnapi ülésen Rakovszky István a következő beszédet mondotta: A mai napon Magyarország egy történelmi forduló pontra érkezett. Ma írjuk alá ama békeszerződést, mely ezeréves országunk szétdarabolását kimondja. Békeszerződésnek nevezik, nem nyugalmat, hanem nyugtalanságot, széthúzást és ellenszenvet teremt a népek között. Ez az szerződés mind erkölcsi, mind anyagi tekintetben oly lehetetlenségeket tartalmaz, melyek meg nem valósíthatók.
Minden igazságtalanság melyet egyeseken, vagy egy nemzeten elkövetnek megbosszulja magát, s minden igazságtalanságnak megvan az a mélységes megtorlása, hogy belőle a jónak bőséges forrása fakad. Bízzunk az isteni gondviselésben, bízzunk nemzetünk szívósságában, mely igazolni fogja a régi közmondást: „Ne bántsd a magyart“
A tőlünk elszakított országrészeknek azt üzenjük, hogy ezer évi együttlét után válnunk kell, de nem örökre. E pillanattól kezdve éjjel és nappal, minden szívdobbanásunk arra fog irányulni, hogy a régi nagyságban egyesülhessünk megint.
A törökök sikerei. — A Márványtenger keleti partja a nacionalisták hatalmában.
Párisból jelentik: A török hadsereg újabb nagysikereket aratott. A nacionalista csapatok már a Márványtenger keleti partját a kezükben tartják.
(Forrás: Egri Népújság – napilap, 1920. június 5. 19. évf. / 127. szám)