Lesz-e minisztere a VMSZ-nek? Kedves Ácó és Érdekvédő István a zsákmányelosztásról csevegtek
Ismét meleg szavakkal illették egymást Aleksandar Vučić szerb diktátor és Pásztor István, a délvidéki magyarokat boldogító VMSZ elnöke.
A haladó vezér és a „mieink” küldöttsége tegnap zárt ajtók mögött tárgyaltak a kormányalakításról és a további szoros, meghitt együttműködésről.
Aligha fér hozzá kétség, hogy a figyelem középpontjában a csúnyán elcsalt választásokon szerzett zsákmány (értsd: funkciók) elosztása volt.
Ezt Pásztor is (némileg becsomagolva) megerősítette. Közölte, hogy a VMSZ részt fog vállalni a végrehajtó hatalomban. Azt is megtudhattuk, hogy (idős kora ellenére) Pásztor a következő négyéves megbizatási időszakban is betölti majd a Tartományi Képviselőház elnökének funkcióját. A jelek szerint – csakúgy, mint az általa kedves Ácónak becézett szerb önkényuralkodó – politikai szuperragasztóval rögzítette magát a foteljéhez, amelytől valószínűleg az élete végéig nem szándékozik megválni.
Szintén kiderült, hogy önkormányzati szinteken is gyümölcsözni fog a kapcsolatuk.
Nem lehet azonban tudni, mit kezdenek a szabadkai hatalomelosztással.
A választási kampány során ugyanis a szabadkai haladók és a VMSZ-esek „egymás torkának estek”, súlyos minősítések hangzottak el mindkét fél részéről.
A szabadkai magyarok és általában az ottani polgárok „valamiért nagyon nem bírják” a VMSZ-t, amely ebben a városban végül súlyos választási vereséget szenvedett.
Már csak az kérdés, vajon Pásztor Istvánnak sikerül-e a mostani, számukra kedvezőtlen szabadkai erőviszonyok ellenére kilobbiznia Vučićnál, hogy mégis Bálint fia legyen a polgármester.
Erre kb. két hete maradt, ugyanis Vučić akkor újra egy asztalhoz ül az „érdekvédőinkkel”, hogy lezsírozzák a bizniszt.
Ami a köztársasági kormányt illeti, Branislav Nedimović mostani mezőgazdasági miniszter várhatóan felváltja majd a körmányfői székben „Fatert” (Ana Brnabićot). Helyette simán beugorhatna, mondjuk, Fremond „földműves”, mint ahogyan Jadranka Joksimović (szinte biztosan távozó) tárca nélküli miniszter helyett a következő négy évben pl. Kovács Elvira „küzdhetne a demokratikus Szerbia európai integrációjáért”.
Ha azonban lehet hinni Pásztornak, a VMSZ csak államtitkári posztokat igényel a minisztériumokban, ami egy ilyen hatalommániás társaság esetében igencsak furcsának minősíthető.
Az említett „szerény hozzáállás” egyféleképpen magyarázható: a VMSZ attól tarthat, hogy valamelyik miniszteri poszt (vagy posztok) elvállalásával túlságosan tűzközelbe kerülne, ami miatt aztán egy potenciális forradalom esetében a haladókkal együtt a felkelők közvetlen célpontjává válhatna…
(fotó: Tanjug/Dragan Kujundžić)