A jó kés aranyat ér!
A legtöbb háztartásban van kés, de – valljuk be őszintén – valahogy nem az igazi. Nagyapáink még tudták, hogy a jó penge aranyat ér a háznál! Hányszor éltük meg azt, hogy a vasárnapi ebédkor felszolgált ételt az asztalra kihelyezett, klasszikus vajazókéssel nem tudtuk kultúráltan felvágni? Ha a válasz az, hogy sokszor, akkor az alábbiakban igyekszünk segíteni.
A fent megénekelt helyzetet e sorok írója legtöbbször a kacsával kapcsolatban élte meg, amelyet ha túlsütnek és kiszárad, nagyon nehéz elvágni. Ha ehhez a képlethet hozzáadunk egy 10-20 éves vajazókést, az gyakorlatilag egyenlő a katasztrófával – bár kívülről nézve igen komikus, ahogy az ember próbálja szétmarcangolni az egyébként szép hússzeleteket.
Késfajták
Talán vannak, akik az olvasók közül sem tudják, pontosan milyen késekkel gazdagítható a háztartás, így most szedjük ezeket csokorba:
- Fix pengés kések (kültéri és beltéri használatra),
- Összecsukható eszközök, zsebkések, bicskák,
- Célszerszámok: vadászathoz, fafaragáshoz, halakhoz, kertészkedéshez,
- Katonai eszközök: Karambit, automata pengék és pillangó.
A legfontosabb, hogy a célnak megfelelő eszközt válasszuk, hiszen a kialakítás, méret, súly és anyag is nagyban eltérhez az egyes termékek esetében. Vannak ugyan multifunkciós kések is, de főleg az ételekkel, illetve munkával kapcsolatban nem érdemes ezen spórolnunk.
Egy példa – a fafaragáshoz megfelelő eszköz
Példánk, a fa megmunkálás esetében könnyen érthető, miért is van szükség speciális célszerszámra. A fa faragása során az eszközt erősen szorítjuk és sokat van a kezünkben, így a markolat fogása, a szerszám súlya nagyon sokat számít.
Ha megnézzük, a faragó kések pengéje többféle mintázatot követ, attól függően, hogy éppen a folyamat mely részében használatosak. Így célszerű az összes feladatot előre átgondolva kialakítani az eszközparkunkat.
A fotó forrása:
Andy Gin / Shutterstock.com