Kiemelt Világunk 

A poszt-Covid szindrómás betegek többsége mentális tünetekkel küzd

Több, mint egy évvel a koronavírus-járvány kezdete után vált világossá, hogy az egészségügyi dolgozók extra terhelése nem csupán átmeneti, hanem még hónapokkal a veszély elmúltával is meg kell küzdeniük vele. Ennek oka a poszt-Covid szindróma, amelynek kezelésére több helyen már külön ambulanciát is nyitottak.

A koronavírussal kapcsolatos klinikai vizsgálatok eddig főként a betegség akut szakaszára koncentráltak, az idő előrehaladtával azonban egyre több mindent tudunk meg a fertőzést követő hetekről, hónapokról is, amikor szintén jelentkezhetnek tünetek.

A poszt-Covid szindróma hozzávetőlegesen a betegségen átesettek 30 százalékát érinti, akiknek az ellátásáról a negatív tesztet követően is gondoskodni kell.

Szinte minden poszt-Covid szindrómás betegnek van valamilyen mentális tünete.

A leggyakoribb a szorongás, egyfajta általános aggodalom, amely sok esetben testi tünetekkel, légzésproblémákkal, izomfeszüléssel társul.

Emellett jelentkezhetnek pániktünetek, anélkül, hogy a beteg meg tudná mondani, hogy azok mitől keletkeztek.

Továbbá szintén jellemző a depresszió, ami lehangoltsággal, fizikai és mentális fáradsággal, motivációhiánnyal, illetve nagyon gyakran koncentrációs problémákkal jár együtt.

(Index nyomán)

Hasonló bejegyzések