100 éve adta be a kulcsot a Délvidéket megszálló magyarellenes Petár király
100 éve írták a lapok:
Péter szerb király meghalt
A belgrádi sajtóiroda jelenti, hogy Péter király ma délután fél hal órakor elhunyt. A halálhír nem jött váratlanul. A szerb horvát-szlovén királyság uralkodója már évek óta betegeskedett és az utolsó napokban kiadott orvosi jelentésekből közeli elmúlására lehetett számítani. Péter király neve véres betűkkel van beírva a szerb történelembe, mert az utolsó Obrenović, a boldogtalan fiatal Sándor király és nejének a holttestén át lépett Szerbia trónjára. Mint a fejedelmi székéről elűzött Karađorđević Sándornak 1844-ben született fia gyermekkorától kezdve külföldön — a múlt század hatvanas éveinek elején Magyarországon is —tartózkodott, leghuzamosabb ideig Svájcban, egész 1903 júniusáig, amikor Obrenović Sándor meggyilkolása után a nemzetgyűlés királynak választotta. Hogy mily része volt az 1903 május 16-iki belgrádi bűntény előkészítésében, azt a későbbi történetírás fogja eldönteni. Már hajlott korban, 59 éves korában lépett a trónra, amelyen első pillanattól kezdve osztrák- és magyarellenes politikát folytatott. Eszköz volt Oroszország kezében, exponense a monarchia megsemmisítésére törekvő pánszlávizmusnak. A világháború, folyamán, Szerbia 1915-iki leveretése után, testileg és szellemileg annyira megroppant, hogy Korfuból visszatérte után fiára, Sándorra bízta az uralkodói teendőket. Három gyermekének (két fiát és egy leány) az anyja Zorka montenegrói hercegnő volt, kit már 1890-ben elvesztett. Idősebb fiát, Györgyöt, fékezhetetlen természete miatt körülbelül tíz év előtt lemondatta trónutódlási jogáról s így a fiatalabb Sándor lép utána a trónra. A királyi hatalmat további intézkedésig a minisztertanács gyakorolja.
Nemzeti Ujság, 1921. augusztus 17 / 181. szám
Az albánok és szerbek között a Drinamentén mindennaposak a véres összeütközések. Kétezer főnyi szerb katonaság megrohant egy albán őrjáratot, amelynek a környékbeli falvak népe sietett segítségére. A szerbek feldúltak tiz albán falut.
Szeged, 1921. augusztus 13 / 185. szám
Az Új Nemzedék írja: Az ántánt-misszió megkezdte működését Magyarország déli megszállott területén. A bárányát szerb csapatok parancsnoka,— Đorđević ezredes azt a megbízást kapta kormányától, hogy legyen készen a kiürítésnek bármely percben való foganatosítására. A kiürítés határozott időpontját még nem ismerik, de azt már megállapították, hogy augusztus 23-án veszi át az ántántbizottság Baranyát. Valószínű, hogy a kiürítés már előbb meg fog történni. Linderék mindent megtesznek, hogy akadályokat gördítsenek a baranyai terület átadását illetőleg.
PÉCS, aug. 9. A Magyar Hírlap írja: A pécsváradi főszolgabíró megkapta a kiürítésre vonatkozó parancsot Dolinka alispánhelyettes magához rendelte az összes szolgabírákat és tudatta velük, hogy Pécset és Baranyát augusztus végén ki kell üríteniök. Egyúttal közölte, hogy azokat a hivatalnokokat, akik nem akarnak Baranyában maradni, a Bácskában fogják elhelyezni. Egész Baranya lázas izgalommal várja a felszabadulást.
Szeged, 1921. augusztus 10 / 182. szám
A bánáti határmegállapító bizottság.
BELGRÁD aug. 6. A bánáti határmegállapító-bizottság 8-án kezdi meg működését Búzás székhellyel. A Magyarországgal való határmegállapítására kiküldött bizottságban a Szerb-Horvát-Szlovén állam megbízásából Vojin Čolak-Antić ezredes, a baranyai megszálló csapatok parancsnoka vesz részt. Helyébe a baranyai csapatok parancsnokává Đorđe Đorđević ezredest nevezték ki.
Szeged, 1921. augusztus 7 / 180. szám
Mikor és hogyan szabadulnak fel a szerbek által megszállva tartott magyar területek.
Bádoki Soós Károly v hadügyminiszter nyilatkozik a „Szeged” munkatársának.
Bádoki Soós Károly altábornagy, v. m. kir. hadügyminiszter, aki a Tabódy pör tőtárgyalására Szegedre érkezeti, fogadta a Szeged munkatársát és legújabb megbízatásáról, mely a szerbek által megszállott és a közeljövőben felszabadulandó magyar területekre való bevonulás megszervezésében és keresztülvitelében áll, a nyilvánosságot a következőkben tájékoztatta :
— Már régóta megtörtént minden előkészület a felszabadulandó területekre való bevonulásunkra. A nemzeti hadsereg bevonuló csapatai vezetésének megtisztelő feladatával engem bíztak meg. Úgy a bajai és baranyai, mint az újszegedi háromszög felszabaduló területeire én vezetem a nemzeti hadsereget és bizonyos tekintetben én vagyok megbízva a rendes polgári közigazgatás bevezetésével is. — A polgári közigazgatás teljes helyreállítására kormánybiztosnak dr. Kiszely Gyulát fogják kinevezni és pedig az összes felszabadult területekre kiterjedő jogkörrel. A kormány erre vonatkozó rendelete a közeli napokban hivatalosan megjelenik. — A szerbek által jelenleg megszállott területekről való kivonulást és a mi bevonulásunkat az ántántmissziókkal már megbeszéltük s a ki- és bevonulás az ántánt-missziók felügyelete mellett fog történni. —- Nézetem szerint a bevonulási akciót arra kell felhasználnunk, hogy megmutassuk úgy itthon, mint a külföldön, hogy a magyar állam szervei minden tekintetben a kultúr nemzetek magaslatán állanak. — Legforróbb óhajom az, hogy a felszabaduló területek lakosságának minden rétege igaz lelkesedéssel várjon bennünket, akik visszahozzuk nekik a magyar hazát és zászlót, melynek oltalma alatt mindenki, aki jó hazafi is a törvény keretébe be tud illeszkedni, megtalálja a biztonságot és jogrendet. Beakarjuk bizonyítani, hogy Magyarországon fehér terroról szó sincs és hogy az erről szóló s külföldön elterjesztett hírek alaptalan kitalálások.
— Természetes azonban, hogy azokat, akik a megszállás alatt magyar hazánk és törvényeink ellen vétettek, törvényes úton felelősségre fogjuk vonni és a fennálló törvények szigorával sújtunk le reájuk. A lelketlen felbujtók által félrevezetett tömegeket, a falusi és városi polgárságot, valamint a munkásságot testvéri szeretettel fogjuk keblünkre ölelni. Nekik nincs mitől félniök, velük testvéreinkként fogunk bánni. — A felszabadulandó területekre való bevonulásunk pontos terminusát még nem tudom. Az ántántmisszióktól vett legutolsó értesüléseink szerint azonban e hónap végén megkezdődnek és augusztus 27-ére mar be lesznek fejezve a katonai műveletek.
Munkatársunk ezután még a következő kérdést intézte a kegyelmes úrhoz: — Az újszegedi háromszög felszabadulása ugyanebben az időben történik? — igen —, felelte a kegyelmes úr —, Újszeged is a többi megszállott területekkel egyidöben szabadul fel. Hogy az Újszegedre bevonuló csapatokat ki fogja vezetni, azt még nem tudom, azonban, mint már előbb is mondottam, az összes bevonuló csapatok egységes vezetése az én kezemben lesz.
Szeged, 1921. augusztus 6 / 179. szám
Bádoki Soós Károly
Wildwest (Vadnyugat) Nagyromániában.
BÉKÉSCSABA, aug. 4. A Virradat írja: Hajmeresztő hírek érkeznek egyre-másra Jugoszláviából azokról a rablásokról és fosztogatásokról, melyeket kóbor szerb bandák követnek el a Délvidéken és Szerbia területén. A kalandos rablások híre ; Nagyromániába is eljutott s a jó példa a havasi oláhság körében is csakhamar követésre talált. Ma egy vakmerő havasi martalócbanda kalandos vállalkozása tartja izgalomban egész Nagyrománia közönségét. Augusztus 1-én a brassói határon katonaruhába öltözött jól felfegyverzett oláhok élénk kézigránát és fegyver tűzzel rontottak erdei leshelyükből a robogó budapesti express-re, melyet megállásra kényszerítettek. Az utasok rémülten ugrottak az ablakokhoz, a martalócok elállták az ajtókat, egy részük pedig az ablakokra irányuló fegyverrel akadályozták meg az utasok menekülését. Minden fülkét sorra jártak, a csomagokat és podgyászokat felforgatták, a tartalmukat magukhoz vették. Az utasokat meztelenre vetkőztették és teljesen kifosztották.
Szeged, 1921. augusztus 5 / 178. Szám
A magyar középiskolák fokozatos megszüntetését megkezdték a szerbek.
Az új alkotmányra hivatkozva a szerb kultuszminiszter 884 sz. a. július 14-ikén rendeletet adott ki, mely szerint a középiskolák első osztályai szeptemberben csak szláv tanítási nyelvvel nyílnak meg. A többi osztályokban, a másodiktól kezdve még szabad magyarul tanulni.
Kiskun-Halas Helyi Értesítője, 1921. augusztus 3 / 31. szám
Iskolakényszer.
Furcsa rendeletet adott ki a szerb közoktatásügyi miniszter. Az elemi iskolák igazgatóit utasította, hogy a beírásnál vegyék számba a gyermekek eredetét és anyanyelvét, valamint azt, hogy milyen nyelven beszélnek. Ha a szülők csak valamit is tudnak szlávul vagy szláv nevük van, kötelesek gyermekeiket szerb iskolába, illetve előkészítő osztályba járatni.
Kiskun-Halas Helyi Értesítője, 1921. július 20/ 29. szám
Hatalmas szobrot kap Szabadkán a Délvidéket elfoglaló „balkáni mészáros“
Sokkoló! Így mészárolták le a szerb csapatok az albán civileket 1912-ben