100 éve próbált visszatérni a trónra az utolsó magyar király
100 éve írták a lapok:
A velencei siker.
október 18. Kétségtelen, hogy Bethlen István kormánya óriási külpolitikai sikert aratott. A magyar álláspont győzött. Cseh, osztrák és szerb politikai körök megdöbbenve tárgyalják az eseményeket: a trianoni szerződés tabu voltán rést ütöttek ; annak megmásíthatatlansága most már nem olyan kétségen kívül való, szent valami, mint azt a Magyarország testét szertemarcangoló szomszédok hitték s amiben az ő nyugalmas birtoklásuk bizodalma rejlett.
Ezt megállapította külföld, különösen közvetlen szomszédságunk, amely előtt ez a külpolitikai siker a lét és nem lét problémáját tárja ki és talán be fogják ezt látni azok is, akik eddig mindig felelőtlen és rosszindulatú kritikával illették a kormányt és minden akciójában, cselekedetében és intézkedésében gáncsot kerestek.
Végre pozitív siker, amely következményeiben beláthatatlan és hasznában felmérhetetlen. A velencei értekezletnek eredménye kiáltó igazolása annak, hogy amit Párisban: akár Saint-Germainben, akár Versaillesben, akár a trianoni palotában békeszerződésképpen megalkottak, az olyan mű mind, amelyet az életnek még korrigálnia kell s amelyet az élet korrigálni is fog. Az első korrekció most történt meg Velencében Nyugatmagyarország ellenállása valamennyire felnyitotta az ántánt szemét és Olaszország megértő és becsületes barátsága lehetővé tette a kibontakozást és a békés megoldást, ami azonban egyértelmű volt az egyik békecsinálmány határozatának megváltoztatásával.
Gróf Bethlen István
Ez tény, tényleges eredmény, mely magában véve is örvendetes, de még örvendetesebb abban a megnyilvánulásában, hogy a jövőben precedensül is szolgálhat. Sopron örömében bizakodással és lelkesen vehet részt Pozsony, Kassa, Nagyvárad, Szabadka becsületes, magyarérzésű lakossága és bizodalmat meríthet Sopron előnyösen megváltozott sorsából a lehetetlen határtól távolabb eső nagy magyar emporiumok népe is: — nem olyan átláthatatlan akadály az a trianoni béke, hogy az igazság és a magyar hivatottsag ezt le nem győzhetnék. Nem olyan lehetetlenség, hogy a magyar trikolor fenlobogjon elrablott magyar területek magyar házain, várva a testvéreket, akik szabad hazából, a szabadságot hozzák.
S ezért nagy a megdöbbenés a kisántánt intézőinél. A magyar igazság győzött Velencében és azok, akiket az igazság szerzett jogaikban háboríthat meg, azok most rosszul érzik magukat. Csendben és kissé kételkedve abban is reménykedünk, hogy a kormánynak ez a tagadhatlan nagy sikere egyelőre lehetővé teszi az alkotómunkát ideben is.
Szeged, 1921. október 19 / 240. szám
Hazaáruló gróf.
PÉCS, (Saj. tud.) A P. H. irja: Gróf Draskovics György sélyei földbirtokos, aki főrendiházi tag, mint ismeretes, a baranyai megszállás idején résztvett abban a párisi küldöttségben, mely küldöttség Baranyának Jugoszláviához való csatolását kérte. Tegnap kihallgatták gróf Draskovicsot és a kihallgatás után letartóztatták.
Folyik az osztozkodás.
BELGRÁD, okt. 21. (Saj. tud.) A P. N. írja: A német hadiflottából a jugoszláv államnak ítélt hadihajók második csoportja, német tengerésztisztek parancsnoksága alatt, Kattaróba érkezett. A hajók ünnepélyes átadása a közeli napokban lesz.
Folytatják a felkelők hadműveleteiket.
BÉCS, okt. 21. (Saj. tud.) A bécsi Abend jelenti, hogy tegnap az alsóausztriai és stájer határ több pontján a magyar szabadcsapatokkal ismét összeütközésre került a sor. Délután Pecsenyédnél erős tüzelést indítottak a biztonsági védőrök ellen. A tűzharc ötnegyed óráig tartott. A szabadcsapatok egy gyümölcsösben gépfegyvereket helyeztek el. Bruck előtt tegnap a szabadcsapatok megrongálták a biztonsági csapatok előtt lévő magyar elektromos műveket. A stájer határon Neubau mellett a szabadcsapatok gépfegyvertámadást intéztek a biztonsági állások ellen. A tüzet viszonozták. A nyugatmagyarországi szabadcsapatok ismét elrendelték a behívásokat. Az utóbbi napokban behívták a 98—99-es korosztályt. A 99 és 900-as korosztályt felszólították, hogy önként lépjenek be a bandákba. A B-zónában helyi őrségeket szerveztek, amelyek egyelőre az utak felügyeletét látják el és ezáltal a szabadcsapatokat mentesítik.
Szeged, 1921. október 22 / 243. szám
A király Sopronba érkezett.
BUDAPEST, okt. 22. Az Est irja a MTI hivatalos soproni jelentése alapján: IV. Károly király folyó hó 21-én, pénteken Sopronba megérkezett. A magyar kormány álláspontja a váratlan eseménnyel szemben az, hogy IV. Károly az 1920. évt I. t.-c. értelmében jelenleg az uralkodói jogok gyakorlását Magyarországon nem veheti át és ismét el kell hagynia az ország területét.
Szeged, 1921. október 23 / 244. szám
IV. Károly király
Teljes sikerrel járt a kormány akciója a lázadók ellen.
Ostenburg csapatait bekerítették. – A lázadók fegyverszünetet kérnek. – Izgalom a nagyántántnál.—Csehország mozgósított.-Jugoszlávia teljesen elzárta a határt.
BUDAPEST, oki. 24. A M. T. I. jelenti: Kormánykörökben Kát oly király váratlan visszatérése által teremtett katonai helyzetet teljes nyugalommal ítélik meg. A kormány a nemzet bizalmára és saját erejére támaszkodva kimerített előbb minden békés lehetőséget és csupán a főváros közelében vette fel a fegyveres támadókkal szemben a harcot A kormány védelmi intézkedése: minden tekintetben eredményeseknek bizonyultak és a lázadókat a vasárnapi nap folyamán a nemzeti hadsereg kitűnően fegyelmezett csapatai fokozatosan visszaszorították. Az elrendelt katonai rendszabályok foganatosítása a fővárostól minden, veszedelmet elhárított és reméljük, hogy a mai nap folyamán a helyzet katonai megoldása befejezést nyer. Budapest népe tökéletesen nyugodt, mindenki megbízik a kormányintézkedéseiben.
BUDAPEST, okt. 24. A M. T. I. jelenti: Mindazokat a katonai és egyéb jellegű intézkedéseket, amelyeket a kormány tett, hogy a maga álláspontjának érvényt szerezzen, minden arra hivatott szerv és hatóság a legpontosabban hajtja végre, minden programszerűen folyik. Kik készítették elő a király hazatérését ?
BUDAPEST, okt. 24. A M. T. I. jelenti: Károly király titokban előkészített utazásának részletei csak apránkint jutnak köztudomásra. Igy a hivatalos svájci távirati ügynökség már tegnap közölte az egész műveit világgal, hogy Károly király ismételten adott ünnepélyes ígérete dacára, szökve jött el a menedékjogot biztosító, vendéglátó Svájc köztársaság területéről. A rosszhiszemű , tanácsadók szereplésére még különösebb fényt vet az a körülmény, hogy e kalandos utazásra a királynét is rávették és személyét minden józan belátás ellenére, céltalanul, veszélyeknek tették ki. Az egyik soproni lap ma részletesen megírja a király érkezésének körülményeit is. információit a király tanácsadóinak köréből merítette és így azok hiteltérdemlőknek minősíthetők. E közlésből vált köztudomásúvá, hogy kik voltak a királynak tanácsadói, akik öt a Magyarországba való sürgős visszatérésre felszólították. A király repülőgépe a soproni lapközlések szerint egyenesen Dénesfára szállott, ahova tudvalevően gróf Andrássy Gyula alig egy-két nappal előbb érkezett meg. Az első perctől fogva a király kíséretében volt Andrássy Gyulán kívül Rakovszky István is. A legnagyobb felháborodást azonban Ostenburgnak és Lehárnak szereplései váltottak ki a közvéleményből. Csak a nemzeti érzés teljes hiánya magyarázhatja meg, hogyan vetemedhetett a két tiszt tett esküjének és adott szavának súlyos megsértésére, különböző ígéretek hatása alatt miért váltak lázadókká, magukkal rántva az alattuk szolgált, jóhiszemű, de sajnálatos módon félrevezetett magyar tiszteket és legénységet is.
SZÉKESFEHÉRVÁR, október 24. (M. T. I ) A király Magyarországra jöveteléről és itteni tartózkodásáról a következőket sikerült megtudni: Néhány nappal ezelőtt Ostenburg őrnagy huszárja jelentkezett Hartensteinben a királynál azzal az üzenettel, hogy elérkezett az alkalmas pillanat. Andrássy Gyula, Rakovszky István, Beniczky Ödön és Gratz Gusztáv hajlandók kormányt alakítani. A király jöjjön haladéktalanul. A király egy napi megfontolás után elhatározta, hogy enged a kívánságnak és visszatér az országba. Kiadta a parancsot báró Borovicsényinek, hogy készítse elő a szökést. A szoros értelemben szökni kellett, mert a hartensteini kastélyt állandóan rendőri készültség őrizte azon cím alatt, hogy IV. Károly és családja életbiztonsága felett őrködjön, tényleg azonban azért, ‘hogy esetleges újabb szökési kísérletet megakadályozzanak. Tekintettel az osztrákok éber határőrségére, repülőgépen való szökés volt az egyetlen lehetőség. Ostenburg futárjával, a volt osztrák-magyar hadsereg repülőtisztjével Hartensteinbe érkezett és felajánlotta a királynak, hogy ők hozzák haza repülőgépen. Déli 12 óra 14 perckor emelkedett a gép a levegőbe és kedvező időjárás mellett a Bodeni-tó felelt a Dunának vette útját Linz irányában. A gép 3500 méter magasságban haladt, 170 km. óránkinti sebességgel. Délután 4 óra 2 perckor ereszkedett le egy sikertelen leszállási kísérlet után a repülőgép a dénesfalui halárban, 5 km.-nyire gróf Cziráky kastélyától, ahol a grófi pár éppen vendégül látta gróf Ardrássy Gyulát. Azonnal futárt meneszteltek Sopronba Lehár ezredesért és Ostenburg őrnagyért, akik azután még az éjjel folyamán Sopronba szállították a királyi párt. Pénteken reggel fél öt órakor érkezett Ostenburgék autója a királlyal és királynéval Sopronba. A királyi pár a 48-as laktanyában szállt meg. Fogadtatásukra megjelent Ostenburg őrnagy, városparancsnok. A király Ostenburgot ezredessé nevezte ki és megbízta a rend további fentartásával. Délben érkezett Sopronba Andrássy gróf Gyula, Sigray Antal főkormánybiztos, Gratz Gusztáv, volt külügyminiszter és Rakovszky István. Szombaton reggel öt órakor utazott el a királyi pár Győrbe. A király kíséretével együtt 5 szerelvénnyel hagyta el Sopront. Három szerelvény a király szerelvénye előtt, kettő pedig utána haladt. Ácson a nyílt pályán délután 5-től az éjféli órákig vesztegelt az öt szerelvény. Fél kettő órakor megérkezett a király Komáromba, ahonnan rövid tartózkodás után folytatta útját Budapest irányában.
Egyetemisták a budaörsi csatában
Törökbálintnál ütköztek meg a lázadók a kormány csapataival.
BUDAPEST, okt. 24. A Nap írja: Vasárnap a kora reggeli órákban híre terjedi a fővárosban, hogy Ostenburg csapatai Törökbálintra érkeztek, ahol összeütköztek a kormány csapataival. Kisebb csatározások után a kormánycsapatok Budaörs határában előre elkészített állásokba vonultak, ezalatt lassankint Ostenburg csapatai is, amelyek a kamarai erdőkben húzódtak el, a délelőtti órákban erős összetűzésre keltek Kelenföld határában. Délután egy órakor Hegedűs Pál tábornoktól egy parlamentair jelentkezett a kormánycsapatoknál, a tárgyalások azonban eredménytelenek maradtak. Később a budaörsi vonalon csatározások voltak, amelyek a kormánycsapatok teljes győzelmével végződtek. Ez alkalommal Ostenburg csapatai húsz halottat, a kormánycsapatok pedig hét halottat vesztettek. Ezenkívül mindkét részről több sebesülés történt. Ostenburg csapatait délután 3 órakor visszaszorították Törökbálintig.
Zadravecz püspök a megtért katonák között.
BUDAPEST, okt. 24. A M. T. I. jelenti: A lázadó csapatok soraiból ejtett foglyok arról számolnak be, hogy Ostenburg és Moravek őrnagy azzal vezette félre a magyar legénységet, hogy Budapesten kommunizmus ütött ki és szükség van- rájuk a kommunisták leverésénél. A legnagyobb meglepetéssel tapasztalták azután, hogy a nemzeti hadsereg katonái ellen kell harcolniok. P. Zadravecz István tábori püspök beszédet intézett a megtévesztett katonákhoz, amelyben felvilágosította őket a valódi helyzetről. A katonák mély megindulással vettek tudomást súlyos tévedésükről és lőttben azonnal kérték beosztásukat a lázadók ellen küzdő csapatokba. (Hivatalos)
BÉCS, okt. 24. (M. T. I. magánjelentése.) A Neues Wiener Journalnak jelentik Párisból: A külügyminisztériumban ma ült össze a nagykövetek konferenciája, hogy határozzon a Károly király ellen teendő intézkedésekről. A Petit Párisién jelentése szerint az angol nagykövet tegnap ebben az ügyben tanácskozást folytatott Briand miniszterelnökkel. Belgrádból érkezett jelentések szerint a délszláv kormány megtette a szükséges intézkedéseket. Az ország belsejéből már több ezredet küldtek ki a határra, hogy hermetice elzárhassák Magyarország felé.
GENF, okt. 24. (M. T. I.) A Journal de Geneve kijelenti, hogy a szövetségtanács Károly király visszatérését nem fogja megengedni. Azonnal vizsgálatot indít, hogy mindazokat a személyeket, akik Károly király elutazásával összefüggésben vannak, az országból haladéktalanul kiutasítják.
GENF, október 24. (M. T. I.) Károly király elutazásának híre mind a hivatalos, mind pedig a többi köröket nagyon meglepte. Az őrizetére megbízott közegeknek arra nem volt parancsuk, hogy mozgási szabadságában gátolják, úgy, hogy Zürichbe utazása semmi feltűnést nem keltett. Ezután azok a svájci körök is, akik nem álltak Károly királlyal szemben ellenszenvvel, rámutatnak, hogy ezúttal nem tagadható le ünnepélyes Ígéretének megszegése. Különösen súlyosan érinti az eset azokat,, akik a húsvéti út után a parlamentben és a hírlapukban amellett harcoltak, hogy Svájc állandó letelepedést biztosítson Károly királynak. Ezek is képtelennek tartják a király visszatérésének lehetőségét. Környezetét is valószínűség szerint el fogják távolítani. A szociálisták arra hívják fel a figyelmet, hogy a szövetségi tanácsnak ezúttal erélyesen keli a királlyal elbánni és semmiféle külpolitikai szempontból nem lehet magát befolyásoltatni.
GENF, okt. 24. (M. T. I.) Károly király kiutazásának megítélésénél rá kell mutatni arra, hogy a svájci néppel szemben kétszeresen megszegte adott szavát. Nemcsak, hogy nem tartotta be azon kötelezettségét, hogy elutazását a szövetségi tanácsnak bejelentse, hanem ezenfelül éppen nemrégen közölte a szövetségi tanáccsal, hogy ezen igéretét betartja. Azt is nagyon jól tudta, hogy Svájc a többi államok elutasító magatartásával szemben határozta el magát arra, hogy az ottani tartózkodást megengedje. Hogy a félrevezetést leplezzék, kevéssel ezelőtt elkezdték Károly király kastélyát télire felszerelni. Svájci körök utalnak arra, hogy az európai hatalmak a múltkor megkísérelhették, hogy a békeérdekek érvényesítéséért rábírhatták Svájcot, de hogy újból menedéket nyújtson a királynak, ilyen kiséret ellen a svájci nép egyhangúlag tiltakoznék.
Beavatkozásra készül a kisántánt.
Jugoszlávia beszüntette a vasúti és telefonforgalmat.
BELGRÁD, okt. 24. (M. T. I.) A Politika című lap a következőket írja: A magyarok kalandorpolitikája veszélyezteti egész Középeurópa békéjét. Jóllehet nagy szövetségeseink kijelentették, hogy nem engedik meg a Habsburgoknak Ausztriába és Magyarországba való visszatérését, alkalmas időben semmitsem tettek, hogy Károly meggondolatlan csínyjét meghiúsítsák. A mi részünkről Károly visszatérése nyilvánvaló belső és külső veszélyt jelent. Ezért sohasem fogjuk megengedni, hogy Károly Budapesten uralkodjék. A mi országunknak mindenekelőtt békére van szüksége és már ebből az okból sem tűrhetjük, hogy Károly ugyanazt tegye, Budapesten, amit Konstantin Athénben tett A mi nagy szövetségeseink beérhetik azzal, hogy jegyzékeket és óvásokat szerkeszthetnek, a mi országunk Csehországgal egyetértőleg azonban az egyedül lehetséges magatartást fogja tanúsítani, hogy minden intézkedést meg fog tenni, hogy Károlyt olyan körülmények között űzze el Magyarországból, hogy sohase legyen többé kedve kalandját megismételni.
BELGRÁD, okt. 24. (M. T. I.) A I kormány Anglia és Franciaország képviselőivel való tárgyalás után, akik biztosították a konfliktus elkerülésében való közreműködésükről, valamint a kisántánt diplomáciai képviselőivel való tárgyalások után, amelyek az érvényben levő védelmi szerződések alkalmazására vonatkoztak, elhatározta a Magyarországgal való vasúti közlekedés beszüntetését és az északi határ megerősítésére szolgáló három hadosztály behívását.
SZEGED, okt. 24. (M. T. I.) Ma reggel óta a jugoszláv államvasutak Szabadka felől nem indítanak vonatokat Magyarország felé, sem a magyar vonatokat nem fogadják be. Horgosnál csupán a két Simplon közlekedik.
KAPOSVÁR, okt. 24. (M. T. I.) A jugoszlávok Gyékényesnélja vasúti síneket felszedték és a telefon és távbeszélővonalakat elszakították. A kaposvári állomásfőnökség ezt a hírt megerősíti.
BELGRÁD, okt. 24. (M. T. I) Az éjszaka folyamán végrehajtották azokat az intézkedésedet, amelyeket a minisztertanács a nyugatmagyarországi eseményekkel kapcsolatban határozott. Több hadosztály megkapta a parancsot, hogy vonuljon a magyar határ felé. A vasúti forgalmat Magyarországgal megszüntették.
Szeged, 1921. október 25 / 245. szám
Három szerb hadosztályt mozgósítottak.
BELGRÁD, okt. 25. A belgrádi politikai körök a Károly király hívei és a kormánycsapatok közti csatározásokat figyelik és három szerb hadosztály fegyverbelépését rendelték el.
Károlyi Mihály Belgrádban.
BELGRÁD, okt. 26. (M. T. I.) Legújabb jelentések szerint Károlyi Mihály, gróf Andrássy Gyula veje a napokban Belgrádba érkezik fontos megbeszélések céljából.
ZÁGRÁB, okt. 26. Splitből érkezett távirati értesítés szerint Károlyi Mihály hétfőn Belgrádba utazott.
Tihanyban internálták a királyt és kíséretét
TATA, okt. 26. (M. T. I.) Ma reggel 6 órakor Károly királyt, a királynét és kíséretét, a tatai kastély tulajdonosával, gróf Esterházy Ferenccel együtt Tihanyba szállították.
Mi történik a királlyal?
BUDAPEST, okt. 26. Magánforrásból vett hírek szerint szó van arról, hogy a királyt és a királynét a tihanyi apátságba vitték el mindaddig, míg Magyarországot elhagyhatják.
Az ántánt a kisántántra akarja bízni Károly király eltávolítását. Jugoszláviában izgatott a hangulat.
BELGRÁD, okt. 26. (M. T. I.) Az egész országból jelentések érkeznek arról, hogy a hangulat mindenütt izgatott és sok helyütt demonstrációk voltak, amelyek követelték, hogy az SHS állam végre erélyesen intézkedjék a magyarországi ügyekben. Belgrádban a hangulat meglehetősen izz), a közvélemény követeli az ország sürgős és erélyes intervencióját és azon kívánságuknak adnak kifejezést, hogy a kisántánt ne elégedjen meg csupán Károly ex-király eltávolításával, hanem hajtsa végre sürgősen Magyarország leszerelését a legerélyesebb módon, ha kell akár fegyveres erővel is.
BELGRÁD, okt. 26. Milan Pribičević, a demokratapárt egyik vezetője kijelentette, hogy pártjának véleménye megegyezik abban, hogy Károly exkirály ügyét most véglegesen el kell intézni és feltétlenül garanciákat kell szerezni Magyarországtól, hogy hasonló puccskísérletek nem fognak többé megismétlődni. Egyébként más tekintetben a párt nem kívánja a Magyarország belügyeibe való beavatkozást.
Nikola Pašić
ZÁGRÁB, okt. 26. Az Obzor jelenti: A hadügyminiszter a hadvezetőség parancsnokával megbeszéléseket folytatott. Az Újvidéken és a Zágrábban székelő első és negyedik hadtestek parancsnokságai ma éjjel sifrirozott táviratot kaptak.
ZÁGRÁB, okt. 26. A nemzetközi helyzetre és Károly puccskísérletére való tekintettel a hadügyminisztériumban permanem éjjeli szolgálatot rendszeresítettek.
BELGRÁD, okt. 26. Pašić miniszterelnök hétfő éjszaka tér vissza Párisból Belgrádba.
BELGRÁD, okt. 26. A belgrádi sajtóiroda jelenti: A kormány azt az értesítést kapta, hogy az angol külügyminiszter kijelentése szerint Angliának semmi kifogása a kisántánt közös katonai akciója ellen, amelynek célja Károly eltávolítása Magyarországból. A lengyel követ, aki megjelent a miniszterelnökségen folyó minisztertanácson, kijelentette a miniszterelnök képviselője előtt, hogy Lengyelország szolidaritást vállal mindazokkal az intézkedésekkel, amelyeket a kisántánt Magyarország ellen fog hozni.
BELGRÁD, okt. 26. (M. T. I.) Belgrádból jelentik a gráci Tagespost-nak: Már kihirdették az ukázt, amely három évfolyam behívását és a tartalékos tisztek egy részének mozgósítását rendelte el. A mozgósítások már javában folynak. A dunai monitorok állandó készültségben állanak.
SZÓFIA, okt. 26. (M. T. 1.) Az albán felkelőcsapatok újabb általános támadásra készülnek, mert azt hiszik, hogy a magyarországi események északon teljesen lekötik a szerb hadsereget és így eredményesen léphetnek fel a szerb határon, amelynek megerősítése ilyenmódon meggyöngül.
Szeged, 1921. október 27 / 248. szám
Anglia akarja internálni Károly királyi
A ma érkezett táviratok szerint Anglia azt követeli, hogy Károly királyt neki szolgáltassák ki és ö szállítsa el kijelölendő tartózkodási helyé.e, melyet a nagykövetek tanácsa fog végérvényesen megállapítani, jelenleg a király kíséretével együtt Tihanyban tartózkodik és ott vannak ezidőszerint még Andrássyék. is.
Angol flottila jön a királyért.
LONDON, okt. 27. (M. T. I.) A dunai angol flottila parancsot kapott, hogy Budapestre menjen. Ez az intézkedés nem annyira demonstratív jellegű, mint inkább Károly király elszállítására vonatkozik. Valószínű, hogy a nagykövetek tanácsa angol gyarmatot jelölt ki Károlynak tartózkodási helyül és a királyt monitoron alkalmasint a Fekete tengerig szállítják, ahonnan angol hadihajó viszi a meghatározott helyre.
Szeged, 1921. október 28 / 249. szám
Belgrádban tárgyalnak a kisántánt együttes demarsáról.
BELGRÁD, okt. 29. (M. T. I.) A minisztertanács csütörtöki ülését délelőtt 10 órakor kezdték meg. Trifković felolvasta Pašić táviratát, amelyben a miniszterelnök beszámol a francia politikai körök hangulatáról, a kisántánt magatartását illetőleg. Majd vita indult meg, amelyben a kormány tagjai megegyezésre jutottak abban, hogy az SHS királyság, Románia és Csehszlovákia követeléseivel azonosítja magát. Az ultimátum végleges szövegét a délelőtti minisztertanácson nem állapították meg, mert még egy Romániából érkező értesítést várnak. Időközben a miniszterelnökség palotájába érkezett Diamandi román követ, aki rövid ideig tárgyalt Trifkovićtyal, majd az olasz követ is megérkezett. Trifković azonnal fogadta az olasz követet, aki közölte vele, hogy Olaszország a nagykövetek tanácsán azt a javaslatot tette, hogy mivel nem gondoskodott kellőképpen Károly király őrzéséről.
BELGRÁD, okt. 29. (M. T. I.) A minisztertanács délután folytatta ülését. A kormány tagjai sokáig tanácskoztak az ultimátum felett és annak minden pontját szakaszról-szakaszra megvitatták. A minisztertanács közben Diamandi román követ ismét meglátogatta Trifkovićot. A román követ a miniszterelnökség palotájából való távoztában az őt körülvevő újságírók előtt a következő kijelentést tette:. — Románia mindenben helyesli azokat a feltételeket, amelyeket a kisántánt Magyarország elé terjeszt. A román követ kijelentése ellenére a belgrádi sajtóban általános az a vélemény, hogy Románia nem helyesli az ultimátum rövid határidejét. A minisztertanács az ultimátum eddig ismertetett szövegéhez még két pontot csatolt.
A kormányzó a jugoszláv mozgósítás visszavonásáért.
BELGRÁD, okt. 29. (M. T. I.) Horthy kormányzó azt a kívánságát fejezte ki, hogy a belgrádi kormány vonja vissza a mozgósítási parancsot, minthogy erre Károly király elfogatása után nincs többé szükség.
Szeged, 1921. október 30 / 251. szám