Anyaország Kiemelt 

Tabu, ami miatt sok magyar nő szégyenben él

Manapság is előfordul, hogy diáklányok azért hiányoznak havonta több napot az iskolából, mert családjuk nem tudja megvenni a menstruációs periódus alatt szükséges termékeket.

A Magyar Vöröskereszt felmérése szerint több ezer serdülő lehet érintett, akiken évről évre – brit példára – piros csomagok kiosztásával próbálnak segíteni.

A program koordinátora, Váradi Mariann az Indexnek arról számolt be, hogy itthon is nagyobb lépésre lenne szükség a „menstruációs szegénység” felszámolására, ahogy tették ezt a minap Skóciában.

A „menstruációs szegénység” az egész világon létező probléma, emiatt 17 országban már eltörölték a tamponok és betétek jövedéki adóját.
Ausztriában 10 százalékra csökkentették ezen higiéniás termékek forgalmi adóját, ez Nagy-Britanniában 5 százalék, de Skócia még tovább lépett az ügyben, ugyanis náluk augusztus 15. óta ingyenesen lehet hozzájutni.
Tették mindezt azért, mert egy, a pandémia előtt elvégzett felmérés szerint minden negyedik skót nő tapasztalta meg már élete során, hogy nem volt elég pénze az intim termékek megvásárlásához.
Magyarországon becslések szerint több ezer lány és nő számára jelent anyagi gondot a menstruációs időszak.

A diáklányok rendszeres havi hiányzásának okát kezdték kutatni, ezért a hátrányos helyzetű települések iskoláiban 2019-ben 4300 tinédzser lány bevonásával végeztek anonim felmérést, amely során kiderült, hogy 10 százalékuk tartozik az érintettek körébe.

Erre is reagálva kezdték meg piros doboz akciójukat, amely során 19 magyar megyében és a fővárosban közel 24 ezer diáklány számára tettek elérhetővé az egészségügyibetét-csomagokat az oktatási intézmények tanári szobáiban.

Hasonló bejegyzések