Szinkronstúdióban dolgoznál? Nem lehetetlen!
A magyar szinkronstúdiók.
Ha mindened a tévé és az egyik gyerekkori álmod, hogy szinkronstúdióban dolgozz, lehet, hogy könnyebb valóra váltani, mint azt gondolnád. Megmutatjuk, hogyan csinálják a nagyok és mi kell hozzá, hogy szinkronszínészként dolgozhass.
A magyar filmek több, mint 95%-a szinkronizálva kerül a mozivásznakra, vagy a tévéképernyőkre. Évente akár több száz film is forgalomba kerül, és szinte végeláthatatlan a tévécsatornákon futó sorozatok új részeinek dömpingje. Ez a mennyiségű filmanyag rengeteg munkát jelent, így nem csoda, ha akár a legprofibb szinkronstúdióba is keresnek új hangokat. Utánajártunk, mi kell hozzá, hogy szinkronszínész váljon belőled és hol dolgozhatsz vele.
Ma már nem csak úgy lehet elképzelni a szinkronstúdiókat, hogy óriási irodaépületekben, egymás mellett tucatnyi párnázott falú teremben zajlik a kasszasikerek szinkronizálása. Bár erre is van példa, Magyarországon a szinkronipar nem monopol. Vannak kisebb és nagyobb stúdiók is.
A korábbi piacvezető Pannon Filmstúdió 2015-ben megszűnt, és helyét néhány nagyobb, de magánkézben lévő vállalat vette át. Ezek jól felszerelt, sok stúdióval dolgozó épületekben működnek, ahol általában zenekari felvételhez szükséges helyiségek is ki vannak alakítva.
A nagyobb szinkronstúdiók mellett azonban számtalan kisebb, de profi stúdió működik. Ezek kevesebb teremmel, kisebb stábbal, viszont kiemelkedő minőségben dolgoznak és kiszolgálják a klasszikus szinkronipar mellett az olyan üzleti vonalról érkező igényeket is, mint a reklámok és céges prezentációk hangalámondása.
Hogyan kerülhetsz be egy szinkronstúdióba?
Ahhoz, hogy valakiből szinkronszínész legyen, nem elég a szép beszédhang és az artikulált beszéd. Ha komolyan gondolod a dolgot, akkor mindenképpen érdemes egy szinkronszínész képzésen részt venned.
Régebben létezett OKJ-s tanfolyam is, ez azonban 2006-ban megszűnt. Most a kisebb-nagyobb stúdiók által szervezett szinkronszínész képzésen ismerkedhetsz a szinkronstúdiós munkával. Vannak olyan szinkronstúdiók, amik táborokat is szerveznek. Itt egy rövid képzésen kóstolhatsz bele a szinkronszínészek munkájába és a szinkronstúdiókban zajló folyamatokba. Érdemes ezzel kezdeni és csak akkor továbblépni a tényleges szinkronszínész képzésre, ha még mindig tetszik.
A szinkronstúdiókban zajló munka ugyanis nem olyan romantikus és izgalmas, mint elsőre gondolnánk. A legtöbben a „tömegezéssel” kezdik és csak idővel jutnak saját kisebb hangfelmondáshoz. Ezzel könnyen előfordulhat, hogy a szürke hétköznapok már nem lesznek olyan vonzóak, hogy kifizesd a szinkronszínész képzés borsos árát.