Kiemelt Világunk 

„Szalmaember”, avagy a gazdasági szörnyeteg félelmetes szövetségese

Több délvidéki olvasónk fordult hozzánk azzal a kéréssel, világosítsuk fel, mit is jelent az anyaországban gyakran használt „stróman” szó. Eleget teszünk a kérésüknek, annál inkább, mert a szerb és a délvidéki magyar vezető körök is strómanokban bővelkednek.

A német Strohmann szó jelentése szalmaember. A stróman gúnyos megnevezése azoknak a személyeknek, akik bizonyos jogok vagy kötelezettségek elvállalásánál és érvényesítésénél látszólag saját maguk nevében járnak el, voltaképen azonban csak mások számára, vagy mások akaratával végzik el az illető cselekményeket. (Forrás: Pallasz)

A strómanok alkalmazására két jellemző példa van. Az első esetben az a cél, hogy pl. egy adósságokat felhalmozó cég olyan „áltulajdonos” kezébe kerüljön, akitől a nyomozó hatóságok nem jutnak el az eredeti tulajdonosokhoz, akik a szóban forgó gazdasági bűncselekményt elkövették.

Elterjedt gyakorlat az is, amikor kenőpénzek elkönyveléséhez van szükség strómanra. A vállalat könyvelésében ilyen tétel nem szerepelhet, ezért egy stróman kft. vagy távoli fantomcég valamilyen nehezen számon kérhető szolgáltatást nyújt a vállalatnak. A kenőpénznek szánt összeg így jogszerűen gazdát cserél, a stróman pedig eljuttatja a kenőpénzt az eredeti címzettnek.

A lényeg, hogy a tulajdonosok egyik esetben sem tudnak anyagilag felelősséget vállalni a cégükért (amely vesztegetés).

A második eset, amikor a stróman színre lép, ha egy ügyletben olyan szereplő akar részt venni, aki eredetileg kizáratott belőle vagy kínos a részvétele. Ekkor a stróman általában a nyereség bizonyos százalékáért dolgozik, illetve képviseli a megbízó érdekeit.

Példák:

Termőföldet külföldi állampolgárok nem vásárolhattak, ezért hazai strómanokon keresztül vették meg a földet. Ezek az úgynevezett zsebszerződések.

Politikus/önkormányzati képviselő, akinek (állami) döntéshozó pozíciója ugyan nem összeférhetetlen a cégtulajdonlással, de a nyíltan saját magának leosztott megrendelés nagy valószínűséggel a közéleti karrierjébe kerülne (ha komoly pozícióban lévő köztisztviselő is, aki viszont a törvény betűje szerint sem birtokolhat gazdasági társaságot vagy viselhet benne funkciót). A közszereplő ilyenkor egy strómanon és cégén át érvényesíti gazdasági érdekeit.

(k-monitor.hu nyomán, fotó: coub.com)

Hasonló bejegyzések