Anyaország Kiemelt 

A brüsszeli összefogás késleltetné a Magyarországnak szánt 13 milliárd euró uniós forrás elutalását

Négy EP-pártcsoport magyar és nemzetközi jogászok segítségével elemzést készített, amely elégtelennek tartja a Magyarország által az igazságszolgáltatási rendszerben elfogadott reformokat, ebből kifolyólag a brüsszeli diplomaták egy csoportja indokolatlannak tartja nagyjából 13 milliárd euró kohéziós politikai forrás felszabadítását az ország számára – írja az Index.

Az ötoldalas dokumentumot október 23-án mutatta be Brüsszelben az Európai Néppárt, a szociáldemokraták, a Renew és az európai zöldek alkotta négyes.

Fontos hangsúlyozni, hogy

a bizottság még nem döntött arról, a magyar kormány teljesíti-e az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek közül az egyik legfontosabbat, és ezen az alapon hozzáférhet-e a 2021 és 2027 között rendelkezésére álló közel 22 milliárd euró összegű kohéziós politikai forrásból nagyjából 13 milliárd euróhoz.

A bizottságnak a hírek szerint november közepéig kellene újraértékelnie a magyar teljesítést, és meghoznia a döntést. A Szabad Európa magyar nyelvű kiadása szerint ugyanakkor nincs kizárva, hogy a testület nem vár addig a döntéssel.

Az EP négy frakciója csak azt a reformot nyilvánította elfogadhatónak, ami megszünteti annak lehetőségét, hogy a magyar hatóságok a végső bírósági ítéleteket az alkotmánybíróság előtt támadják meg. Ez a törvény egyébként már hatályba is lépett és alkalmazzák.

A hétfőn bemutatott dokumentum azt is kifogásolja, hogy a reformok nem adnak lehetőséget a bírói függetlenséget károsító múltbéli döntések orvoslására.

November elején a Financial Times az ügyre jó rálátással bíró forrásokra hivatkozva arról írt, hogy az Európai Bizottság mintegy 13 milliárd eurónyi uniós támogatást oldhat fel Magyarország számára november végéig.

(Fotó: transparency.hu)

Hasonló bejegyzések