Kiemelt Egyéb 

Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe van ma

Gyertyaszentelő ünnepe magyar neve a Mária tisztulása, vagyis az Úr bemutatása nevű ünnepnek február 2-án.

Az ünnep tárgya az, hogy Mária az ószövetség két törvényének tett eleget a mai napon: megváltotta Jézust, mint elsőszülöttet némi pénzzel, továbbá jelentkezett a szülés után szükséges tisztulás szertartásra, amely fiúgyermeknél  40 nap múlva volt előírva.

Gyertyaszentelő ünnepét a jeruzsálemi rítus fejlesztette ki, a negyedik század végén ott járt zarándoknő, Eteria leírásából látjuk ezt. Az ünnep ekkor február 15-én volt, mivel Jézus születését január 6-án ülték meg és attól számítva a 40-ik nap február 15.

A jeruzsálemi ünnepet Ypapanti („találkozás”) névvel Jusztiniánosz császár 54-ben a nagy pestis lezajlása után vezette be a bizánci birodalomban. „Találkozás” a neve az ünnepnek, mert Mária az agg Simeonnal találkozott. Az ünnep február 2-ára került, mert ekkor már december 25-én ülték Jézus születését. Nem Mária-ünnep volt, hanem az Úrnak ünnepe.

Rómában a 7. század folyamán ünnepelték már, ahol azonban Purificatio, azaz tisztulás lett az ünnep neve, azaz Mária-ünnep jelleget vett fel.

Beda Venerabilis a nyolcadik században már az égő gyertyákról is szól, amelyekkel kezükben azóta is mennek a körmenet résztvevői. A gyertyák ünnepélyes szentelése a körmenet előtt csak a 10. században lett általános.

Hasonló bejegyzések