Magyar találmány a világ első szennyvíz újrahasznosításából készült tisztítószer
Egy magyar mérnökcsapat rájött, hogy nemcsak biogáz nyerhető ki a szennyvízből, hanem ecetsav is, amelyre a háztartási tisztítószerek nagy része épül. A felfedezésből késztermék lett.
Taxner György vízépítő és szennyvíztisztítási szakmérnök elmondása szerint korábban energiaforrásként hasznosították a szennyvízből kivonható biogázt.
Ugyanakkor a mérnöki irodájuk kutatói rájöttek, hogy visszanyerhető belőle például ecetsav is, és erre az anyagra épül a háztartási tisztítószerek nagy része. Így fejlesztették ki a Cycle termékcsaládjukat.
Rendelkezésükre állt a világ összes szennyvízkezelési technológiája, de sajátot akartak, ezért létrehoztak egy saját szennyvízlabort.
Hozzátette, ennek alapvető feladata, hogy a víz tisztán kerüljön vissza a környezetbe.
A fejlődő világ nagy részén, Afrikában, Dél-Amerikában, Ázsiában a szennyvíz 90 százaléka mind a mai napig tisztítatlanul kerül vissza a víztestekbe. És nem csupán kárt tesz, hanem ellehetetleníti ennek a víznek a felhasználását akár ivóvízként, akár mezőgazdasági vagy ipari célra.
Taxner kiemelte, hogy a biológiai szennyvíztisztítás során iszap keletkezik, amely azért fontos, mert a benne lévő baktériumok segítségével végzi el a tisztítási feladatot. Ez az iszap rengeteg újrahasznosítható anyagot tartalmaz.
A szakemberek feladata az volt, hogy azonosítsák ezeket az anyagokat. Kezdetben azzal a céllal tették, hogy minél több biogázt nyerhessenek ki belőle. Kiderült azonban, hogy olyan anyagot is tartalmaz, amit addig ipari eljárásokkal állítottak elő. Ez az ecetsav, amelynek visszanyerésére saját technológiát dolgoztak ki.
(mti.hu nyomán, fotó: magyarhirlap.hu)