Magyar rákgyógyszert fejlesztenek, áttörést hozhat a gyógyításban
A tumorsejtek fehérjéit támadja az a molekula, ami később az új gyógyszer alapja lehet. Ez a célzott terápia a melanoma, hasnyálmirigy- és emlőrák kezelésében jelenthet áttörést, ha a klinikai tesztek sikerrel zárulnak a magyar Országos Onkológiai Intézetben.
Az intézményben hosszú évek óta zajlanak kutatások amellett, hogy innovatív terápiás megoldásokat alkalmaznak, illetve oktatóközpontként is működnek. Mindez a komprehenzív rákcentrum minősítés feltétele, az akkreditációt júniusban negyedszerre kapta meg a régió vezető onkológiai intézménye.
Prof. Dr. Polgár Csaba főigazgató főorvos balatoni szabadságán fogadta az Indexet, hogy beszámoljon a magyar rákbetegeket érintő újdonságokról, fejlesztésekről.
Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) főigazgatója a lapunknak adott interjúban többek között arról beszélt:
- mikor készülhet el a magyar gyógyszer;
- milyen rákbetegségek gyógyításában hozhat áttörést;
- rákeredetű halálozásban miért kedvezőtlenebbek a hazai adatok;
- mi a komprehenzív rákcentrum előnye a betegekre nézve;
- milyen innovatív terápiák elérhetők az OOI-ben.
Magyarországon 10 százalékkal több daganatos megbetegedést fedeznek fel, mint 10 éve, de az ebből eredő halálozások száma stagnál, azaz a terápiák hatékonysága jelentősen javult.
A szűrésekkel pedig korábban felfedezhető, így jobban kezelhető a betegség. Az életmódnak jelentős szerepe van a daganatok előfordulásában, az Egyesült Államokban főként a dohányzás visszaszorulásával az elmúlt 30 évben mintegy 30 százalékkal csökkent a rákhalálozás.
Magyarország most van abban a fázisban, hogy csökkenésnek induljon a daganatos mortalitás.
(Index nyomán, a fotón: Prof. Dr. Polgár Csaba)