Kiemelt Szerbia 

Elérik-e céljukat a szerbiai egyetemisták menetelései a lakosság tájékoztatásában, és hogyan befolyásolják Vučić népszerűségét?

A szerbiai egyetemisták már hetek óta városról városra, faluról falura, minden kis településre eljutnak azzal a küldetéssel, hogy tájékoztassák a polgárokat a rezsim elleni lázadás okairól.

Mivel sokaknak nincs hozzáférésük a független médiához, felmerül a kérdés, hogy a közvélemény-kutatók szerint mennyire sikeresek ebben.

Mennyire csökkent vagy stabilizálódott a Szerb Haladó Párt (SNS) szavazóinak támogatása?

A kutatók – sem a kormánypárti, sem a független elemzők – egyelőre nem közölnek konkrét adatokat.

A Danas napilap forrásai szerint nem szabad illúziókat táplálni azzal kapcsolatban, hogy az egyetemista tüntetések és az ezek során kiváltott érzelmek drasztikusan befolyásolnák az SNS népszerűségét.

Úgy vélik, hogy

a párt támogatottsága legfeljebb néhány százalékponttal csökkenhetett.

Bár bizonyos változásokat valószínűsítenek, hangsúlyozzák, hogy a választói bázis „befagyása” jellemző olyan időszakokban, amikor nem közelednek új választások.

Az egyetemista tüntetések és a szerbiai felvonulások elsősorban szimbolikus és pszichológiai jelentőséggel bírnak, de kétségkívül politikai és marketingértékük is van, különösen azoknak a társadalmi csoportoknak a tudatosítása és mozgósítása szempontjából, akik nem „fogyasztják“ az ellenzéki és független médiát – mondta a Đorđe Vukadinović politikai elemző.

Véleménye szerint az egyetemisták „mély Szerbia” útjait járva egyfajta alternatív médiakampányt folytatnak, amelynek hatását nem szabad alábecsülni. Ráadásul valószínűleg nagyobb hatásuk van a vidéki területeken, mint például Belgrádban vagy Újvidéken.

– De nem szabad azt hinni, hogy mindez automatikusan és drámaian csökkenti Vučić népszerűségét, bár valószínűleg néhány százalékponttal visszaesett az őszi szinthez képest – tette hozzá Vukadinović.

„Valaki irányítja a diákokat”

Predrag Lacmanović, a Faktor Plus közvélemény-kutató ügynökség ügyvezető igazgatója szerint az egyetemista tüntetések – például a szerb közszolgálati televízió (RTS) blokádja – egyáltalán nem spontánok.

– Biztos vagyok benne, hogy „valaki” irányítja az egyetemisták lépéseit – állítja.

A Danas kérdésére, hogy ki állhat a háttérben, Lacmanović azt válaszolta, ez nem egyértelmű.

– Egészen biztos, hogy valaki irányítja őket – mondja.

Nem tudja, hogy ellenzéki politikusok állnak-e mögöttük, de kételkedik abban, hogy a döntéseiket teljesen spontán hozzák meg.

– Nem hiszek abban, hogy egy ilyen szerveződés önmagától működik… – tette hozzá, konkrétumok nélkül.

Szerinte jelenleg a pártok támogatottsága változatlan.

Nem tudok előrejelzéseket adni. De az általunk végzett kutatások alapján elmondható, hogy a pártok népszerűsége jelenleg „befagyott”. Sem a hatalom támogatottsága nem csökkent, sem az ellenzéké nem növekedett. Azt mondanám, hogy ez nem is lehetséges: ha a hatalom támogatottsága csökkenne, valakinek másnak növekednie kellene – vélekedik Lacmanović.

Elmondása szerint a cégük által végzett kutatások azt mutatták, hogy egy hónappal ezelőtt sem történt változás sem a hatalom, sem az ellenzék támogatottságában.

– Ez megszokott jelenség, ha nincs választási időszak. Amikor a választások még távoliak, a választók nem feltétlenül ugyanazokat a véleményeket fejezik ki, mint amikor már közeledik a szavazás – zárta gondolatait Lacmanović.

(danas.rs nyomán, fotó: Radule Perišić/ATAImages) 

Hasonló bejegyzések