A munkanélküliség csökkenése nem a nagyobb foglalkoztatás, hanem a felgyorsuló elvándorlás következménye!
Azok a gazdasági-szociális eredmények, amelyeket a kormány sikerként próbál bemutatni, voltaképpen súlyos kudarcot, összeomlást jelentenek.
Az N1 ellenzéki televíziónak nyilatkozva Biljana Stepanović, a gazdasági kérdésekkel foglalkozó Business Info Group médiacég igazgatója rámutatott néhány lesújtó tényre.
Mint mondta,
a rezsim által folyamatosan emlegetett gazdasági növekedés semmit sem jelent az átlagpolgárok számára, akik egyre rosszabbul élnek.
Az említett növekedés voltaképpen a lakosság életszínvonalának rovására történt, hiszen a kormány faragott a fizetésekből és a nyugdíjakból, miközben növelte az adókat.
Emellett figyelembe kell venni, hogy a tavalyi 4,5 százalékos növekedés csaknem a nulláról, vagyis a 2017-ben mért 1,9 százalékról történt, ami a legrosszabb eredmény volt az egész régióban.
Jövőre a kormány mindössze 3,5 százalékos gazdasági növekedést tervez, ami alátámasztja a fenti állítást.
Továbbá nem felel meg a valóságnak Vučić azon állítása, miszerint az elmúlt évben megvalósított 4,5 százalékos növekedés legnagyobb a „modern szerb történelemben”. A 2004-es évben ugyanis a gazdasági növekedés 9 százalékos, 2008-ban a világválság közepette pedig 5,4 százalékos volt. A hanyatlás 2009-ben kezdődött.
Ha igaz, hogy Szerbiában a munkanélküliség 11,3 százalékra csökkent, s az állástalanok száma immár 700 ezernél kisebb, ez automatikusan a foglalkoztatottak számának növekedéséhez kellene, hogy vezessen. De nem így történt.
Az elvándorlás fokozott üteme erdeményezte a munkanélküliség csökkenését.
A rezsimnek megfelel a rátermett munkaerő tömeges távozása. Akik maradnak, kénytelenek hallgatni és tűrni.
Kiszolgáltatottságuknál fogva ezek az emberek alkalmasabbak a politikai manipulációra, szögezte le a Business Info Group igazgatója.